Arka w Pieczyskach
Arka w Pieczyskach
Drodzy Czytelnicy,
nasza fundacyjna Arka dopłynęła do Pieczysk. Jak sądzicie, co zdziałaliśmy tam w dniach od 30 września do 3 pazdziernika? Spektakularnych zwycięstw było kilka. Zacznijmy od najważniejszego: staliśmy się nie tylko miejscem schronienia (bo tym była Arka biblijna), ale też przestrzenią spotkania osób niepełnosprawnych. Ponadto wspólnymi siłami podsycanymi radością, motywacją i pasją, w przeciągu niecałych dwóch dni zagraliśmy niesamowity spektakl poświęcony życiu Heleny Grossowny, który zatytułowany został Helena Grossówna – kobieta odważna I taka właśnie była bohaterka, o której mowa.
Niezwykła postać. Wciąż za mało znana. Kobieta, obdarzona licznymi talentami: wokalnym, aktorskim, kulinarnym... Potrafiła jednocześnie wdrożyć w trudną rzeczywistość okupacji najwyższą wartość, jaką jest wolność wewnętrzna. Była porucznikiem AK, a także dowódcą żeńskiego oddziału batalionu Sokół. Mieszkała w Toruniu. Dodam jeszcze, że przygotowujemy film właśnie o Helenie Grossównie, ale o tym niebawem....
I tak idąc dalej tropem klimatów wolnościowych, trzeba wspomnieć, że w trakcie spotkania w Pieczyskach wręczone zostały nagrody laureatom konkursu literackiego, którego temat okazał się nie lada wyzwaniem, a który brzmiał: Pomiędzy strachem a wolnością. Niemniej uczestnicy poradzili sobie brawurowo. Pierwsze miejsce zdobyła Emilia Glugla, drugie: Elżbieta Pawłowska, trzecie: Elżbieta Szklarska. Wyróżniono Danutę Szewczyk. Owocem literackich zmagań uczestników stała się kolejna, bogata w treść i głębię publikacja Fundacji Arka zatytułowana tak samo jak wspomniany wyżej konkurs.
Możecie domyślać się, że dni spędzone w Pieczyskach okazały się prawdziwą eksplozją talentów aktorsko-muzycznych, które wydobywali artyści, muzycy i aktorzy w jednym, niezawodni: Ludmiła Małecka i Artur Grudziński.
Talenty plastyczne znalazły ujście w pięknych, tajemniczych portretach Heleny Grossówny, czuwał nad nimi artysta-plastyk Waldemar Zyśk.
Zaś mistrzowie słowa pod czujnym, profesjonalnym okiem dziennikarki Hanny Kaup stworzyli pamiątkową gazetkę - GrossARKĘ, nawiązującą do poszczególnych wydarzeń w trakcie spotkania. Szczególne podziękowania należą się Panu Bartkowi Pietrzykowi, poligrafowi z Tomaszowa, który wspomnianą gazetkę opracował graficznie.
To był piękny, bogaty i głęboki czas! Dziękujemy!!
Autorką zdjęć jest Hanna Kaup, dzennikarka portalu: www.egorzowska.pl
Rocznica Powstania Warszawskiego
Rocznica Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie...Wydarzenie na kartach naszej historii godne hołdu i pamięci. Właśnie wtedy ujawniły się najgłębsze wartości, takie jak patriotyzm, wiara, miłość, nadzieja….Zdolność oddania życia za Ojczyznę, za to, co najbliższe, najważniejsze. Zdolność do ofiary…. Wydawałoby się, że dzisiejsza rzeczywistość zaprzecza tymże wartościom, ale pozwolę sobie na pewien optymizm. Te jakości dojrzewają w ukryciu, w glębi serc. Ujawniają się w codziennych, na pozór małych, nic nie znaczących wyborach. Żeby oddać życie za wyznawane ideały, najpierw trzeba je milion razy oddać drugiemu człowiekowi…
Dlatego właśnie Fundacja Arka wzięła aktywny udział w bydgoskiej rekonstrukcji wydarzeń z
1 sierpnia 1944 r. Bydgoszczanie upamiętnili to ważne wydarzenie, odgrywając sceny tamtej rzeczywistości, a także intonując pieśni patriotyczne. Oprawę artystyczną przygotowali: Miłka Małecka i Artur Grodziński. Opracowany również przez nich „Śpiewnik Powstania Warszawskiego” okazał się niezbędny i wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w śpiewie. To był dobry i głęboko wzruszający czas.
Nowy projekt Fundacji Arka
Nowy projekt Fundacji Arka
Drodzy Arkowicze i Wszyscy, który cenią sobie piękne życie :)
Zapraszamy Was bardzo serdecznie do udziału w nowym, wartościowym projekcie, prowadzonym przez Naszą Fundację. Szczegóły na plakacie:
Arka dopłynęła do Smukały
Arka dopłynęła do Smukały
Nieraz już sygnalizowaliśmy wydarzenie, jakim jest nasz fundacyjny pobyt w Ośrodku Opiekuńczo-Leczniczym w Smukale. I tym razem też o tym napomkniemy, gdyż o pięknych inicjatywach mówić należy Wybraliśmy się tam 5 czerwca br. Tym razem tańczyliśmy "pod chmurką", korzystając tym samym z uroków pogody. .Bawiliśmy się świetnie, bo kiedy jest możliwość spełnienia radości i co najwazniejsze: pojawia się perspektywa,że radość zostanie odwzajemniona, trzeba działać. Pensjonariusze przyjęli nas z ogromnym entuzjazmem. Zobaczcie sami ileż i entuzjazmu wokoło, a dodatkowo element refleksji, że marudzić nie warto, bo to znacznie osłabia nasze wnętrze i.... układ odpornościowy :)
https://www.facebook.com/100075933626015/videos/1141970587018978
Wyniki konkursu
Wyniki konkursu
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KAPITUŁY KONKURSU
„MIĘDZY STRACHEM A WOLNOŚCIĄ”
Dnia 28.05.2024 r. w Fundacji Arka Bydgoszcz przy ul. Warszawskiej 25 odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu „Między strachem a wolnością” zorganizowanego przez Fundację. Podczas obrad Kapituła oceniała prace nadesłane na Konkurs.
Zaproszenie do Kapituły Konkursu przyjęły:
1. Hanna Kaup – Redaktor i wydawca portalu eGorzowska.pl
2. Ewa Kurzawa – Dziennikarz Radia Pomorza i Kujaw
3. Maria Senska – prezes Domu Wydawniczego „Margrafsen”
W obradach Kapituły ze strony Fundacji udział wzięły:
1. Barbara Olszewska
2. Iwona Skorupska
W Konkursie wzięło udział 26 osób, które nadesłały 29 prac konkursowych.
Po analizie i ocenie nadesłanych prac konkursowych, biorąc pod uwagę prace bezpośrednio związane z tematem Konkursu, Kapituła postanowiła wyróżnić – poprzez wytypowanie do druku w publikacji pokonkursowej – prace następujących osób:
(w kategoriach – wiersz oraz proza)
1. Emilia Glugla
2. Elżbieta Pawłowska
3. Elżbieta Szklarska
Wyróżnienie za niekonwencjonalne ujęcie tematu: Danuta Szewczyk
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!
Inne, zauważone przez Kapitułę prace, zostaną w całości lub obszernych fragmentach opublikowane w różnych działach, na które w sposób naturalny podzieli się książka, będąca pokłosiem obecnego Konkursu.
O dalszych szczegółach każdy z uczestników Konkursu zostanie poinformowany indywidualnie. W przypadku pytań - zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Fundacją od poniedziałku do piątku. Dziękujemy za udział w konkursie. Pozdrawiamy serdecznie!
Nowy projekt Fundacji Arka - Kobiety Odważne
Nowy projekt Fundacji Arka - Kobiety Odważne
Kochani, zapraszamy Was do udziału w najnowszym projekcie. Szczególy na plakacie:
Arka w Telewizji Polskiej
Arka w Telewizji Polskiej
Już sam tytuł wpisu brzmi dostojnie... :)
Tak, stało się; Fundacja Arka Bydgoszcz dopłynęła do Telewizji Polskiej! Któż by przypuszczał, że to możliwe? A jednak. Nie, żeby telewizja była nam obca… W żadnym wypadku! Jednak po raz pierwszy sytuacja miała zasięg ogólnopolski. Ażeby było ciekawiej musimy dookreślić pewien konkret... Otóż to nie my trafiliśmy do telewizji, a telewizja znalazła nas. Tak! Pośród tysięcy możliwości trafiło na nas. Ogromnie się cieszymy. Zapraszamy Was do obejrzenia odcinka programu DOBRE HISTORIE, w którym to prezentujemy kwestie dotyczące Fundacji, ale nie tylko. Przede wszystkim świętujemy SPOTKANIE ze sobą, z drugim człowiekiem, ze sztuką… Żal rozpisywać się bardziej. Kliknijcie poniższy link i ucieszcie się razem z nami :). Dodajemy też kilka fotek ilustrujących kulisy nagrania.
Arkowe tańce w Smukale
Arkowe tańce w Smukale
Kochani!
Tak wiele się u nas dzieje, że zdecynie musimy nadrobić maleńką zaległość. Nie wspomnieliśmy Wam jeszcze, że za nami występ w klimacie świątecznym. Można by powiedzieć, że w czasie Bożego Narodzenia, jakoś łatwiej o wyraz artystyczny, bo sam okres obfituje w spory natłok komercji. Tymczasem Święta Wielkanocne, choć uboższe w komercyjną "otoczkę", niosą ze sobą głębię, która także domaga się artystycznej formy. Mówimy przecież o powstawaniu ze śmierci do Życia. A więc ile radości i entuzjazmu możemy odkrywać i wytańczyć? Jak się okazuje - sporo! Mieliśmy zaszczyt gościć w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Smukale. Opiekunowie tam pracujący zaprosili nas, byśmy zatańczyli dla Podopiecznych. Radość rozlała się hektolitrami.... A wiadomo.... Gdzie radość, tam Życie!
Zajrzyjcie więc do naszej fotogalerii i oceńcie sami ...
Życzenia Wielkanocne
Życzenia Wielkanocne
Kochani Arkowicze!
Spieszymy z życzeniami na ten szczególny czas przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Niech Jezus, który pokonał śmierć rozświetla nasze serca swoją łaską, bo tak naprawdę od serca wszystko się zaczyna od tego, co nosimy w swoim wnętrzu. Niech więc wszystko, co w nas obolale, zostanie ukochane. Wszystkie miejsca, w których zagościło przygnębienie, zostaną rozświetlone nadzieją, a smutne myśli niech ogrzane będą miłością. Życzymy sobie i Wam, byśmy wspólnie potrafili zapalać iskierki radości i nadziei, wbrew wszystkiemu, co niesie nam świat.
Życzymy Wam rodzinnej atmosfery przy świątecznym stole, bogatego Zajączka, mokrego Dyngusa.... czyli Radosnego Alleluja!!
Barbara Olszewska
Iwona Skorupska
Emilia Glugla
O bydgoskich Łuczniczkach i inspiracjach Arkowych słów kilka...
O bydgoskich Łuczniczkach i inspiracjach Arkowych słów kilka...
Kochani Arkowicze,
dzisiejszy wpis bedzie nieco inny niz wszystkie, bo nie stanowi tylko relacji z wybranego wydarzenia, które jako Fundacja współtworzyliśmy, bądź mieliśmy zaszczyt w nim uczestniczyć, ale będzie opowieścią raczej osobistą. Nie tak dawno mój kolega Adam Juszkiewicz zajmujący się fotografią artystyczną zaprosił mnie do udziału w ciekawym przedsięwzięciu, jakim była kobieca sesja fotograficzna. Projekt artystyczny obejmował ujęcia dziesięciu kobiet, mieszkanek Bydgoszczy, w różnym wieku, które swoją działalnością, pracą, profesją, czy powołaniem zapraszają nas do świata wartości, które te wartości realizują. Jak również inspirują innych do dobra, piękna,radości... Kiedyś przeczytałam zdanie, że siła jest kobietą. I wiele w tym prawdy. Żeby kogoś zainspirować potrzebujemy kontaktu z własnym sercem. Potrzebujemy odważyć się żyć według serca a nie według nieustających powinnosci, czy oczekiwań innych. Symbolem tak pojętej kobiecej siły jest Bydgoska Łuczniczka i to właśnie ona stała się motywem, do którego odwoływały się fotografowane Panie. Każda z nas została uchwycona w obiektywie profesjonalisty w swoim naturalnym pięknie i wyjątkowości. Fotografie miały na celu podkreślenie tych cech, które składają się na to co stanowi naszą kobiecą siłę. W moim wypadku jest to radość, akceptacja własnej kobiecości, umiejętność cieszenia się sobą i drugim człowiekiem, empatia i uśmiech, który często jest określany jako wypływający z głębi serca, autentyczny. Podczas sesji fotograficznej bawiłam się naprawdę fantastycznie! A podczas wernisażu otwierającego wystawę nie mogło zabraknąć naszej Załogi Arkowej w osobach Kochanych Pani Basi i Iwonki, które były dla mnie nieocenionym wsparciem. Podczas wernisażu mogłyśmy też przywitać Panią, która pełniła funkcje zastępcy Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Choć niedługo po rozpoczęciu uroczystości pojawił się również Pan Prezydent Rafał Bruski. Towarzyszyła nam także kadra i pokaźna grupa uczestników Dziennego Domu Seniora, mieszczącego się przy ulicy Jodłowej w Bydgoszczy, gdyż również jedna z Pań tam uczęszczających była bohaterką wystawy. Po oficjalnym otwarciu udaliśmy się na wspólną kawę I coś słodkiego do pobliskiej restauracji.
Wystawę zatytułowaną " Łuczniczki" możecie oglądać do 27. 03. 2024 r. na parterze budynku Bydgoskiego Centrum Finansów ( dawniej C.H. Drukarnia ) przy ulicy Jagiellońskiej 1. Zapraszam też do obejrzenia fotorelacji i kliknięcia w poniższe linki zawierające odniesienia prasowe dotyczące tego wydarzenia.
Emilia
Linki:
https://www.facebook.com/FotografikBydgoski
Przypomnienie dotyczące konkursu literackiego
Konkurs literacki - przypomnienie
Kochani, czekamy na Waszą kreatywność, otwartość, na Wasze widzenie tematu, który być może nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością pozwoli Wam uruchomić wyobrażnię. Każda z prac może być zbudowaniem dla Czytających, bo przecież każdy z nas boryka się z jakimś strachem i każdego dnia go przełamuje, wychodząc ku wolności. Zatem klawiatury w ruch, długopisy w dłoń i do dzieła!
Harmonogram marcowy
Harmonogram marcowy
U nas marzec po brzegi wypełniony dobrymi działaniami :)
Teledysk z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego
Teledysk z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego
Drodzy i Kochani!
Nastał ten niesamowity moment kiedy możemy zaprosić Was do obejrzenia teledysku, stworzonego przez Fundację Arka. To cudowne przedsięwzięcie powstało z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego. Była to dla nas przestrzeń wytężonej pracy twórczej i wielkiego zaangażowania, bo przecież pierwszym etapem był konkurs literacki poświęcony postaci Andrzeja Szwalbego. Następnie z tekstów przez Was nadesłanych powstał tekst, który to nasi muzycy i kompozytorzy przekształcili w piosenkę. Wreszcie nastał czas pracy nad teledyskiem, którego kadry (o czym sami możecie się przekonać) realizowane były w różnych kontekstach, a to wymagało konkretnego przygotowania i prób. Dość pisania!
Kliknijcie w link i ucieszmy się wspólnie! https://www.youtube.com/watch?v=JsmUqZaOWYYhttps://www.youtube.com/watch?v=JsmUqZaOWYY
Poniżej zamieszczamy kilka ujęć z kręcenia teledysku. Miłego słuchania i oglądania!
Spotkanie świąteczne w Domu Dziennego Pobytu „Kapuściska”
Spotkanie świąteczne w Domu Dziennego Pobytu „Kapuściska”
Ostatnie dni stycznia przyniosły nam radość. Po raz kolejny gościliśmy z wizytą w Domu Dziennego Pobytu „Kapuściska”. Zarówno Pensjonariusze, jak i Opiekunowie przyjęli nas niezwykle serdecznie. Możemy więc śmiało powiedzieć, że choć okres świąteczny nieubłaganie dotarł do końca, to spotkanie wspomniane było prawdziwym świętem. Radość towarzyszyła nam zarówno podczas wspólnego śpiewania kolęd, jak i tańczenia do kolędowych melodii. Tak! Kolędy można wytańczyć, gdyż większość z nich w zapisie nutowym jest po prostu polką lub polonezem. Podobnie, pięknie można wytańczyć piosenki świąteczne, co oczywiście zrobiliśmy. Właśnie po to, by pomnożyć radość. I udało się. Było naprawdę wspaniale! Dla nas te spotkania także są "balsamem" na serce.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii:
Bal karnawałowy w klimatach cygańskich
Bal karnawałowy w klimatach cygańskich
Kolejne dni upływają szybko, aż trudno uwierzyć, że za nami pierwszy miesiąc Nowego Roku, a wraz z nim radości, sukcesy, zwyczajność i zmagania. Nie zapominajmy jednak, że trwamy w karnawale. Tak też na naszym pokładzie nie obyło by się bez balu.... Radość, która zdaje się być naszą specjalnością, towarzyszyła nam w trakcie tańców i pląsów. Tym razem porwały nas rytmy i klimaty cygańskie! Piękny był ten wspólnie spędzony czas... Zresztą co tu dużo pisać. Zobaczcie naszą fotogalerię... :)
Harmonogram na luty
Harmonogram na luty
W lutym dzieje się u nas...:)
Plakat konkursowy
Jeszcze o konkursie... :)
Regulamin konkursu
Drodzy i Kochani – ogłaszamy konkurs :) Wejdźcie w ten nowy rok z przytupem i twórczo :) Zapraszamy!
Fundacja Arka Bydgoszcz zaprasza do udziału w kolejnym konkursie z cyklu
"ODKRYWAMY ŚWIAT OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"
Temat konkursu:
„Między strachem a wolnością”
Wszyscy się boimy. Strach jest naturalnym uczuciem, mocno z nami zaprzyjaźnionym i wędrującym przez życie. Obecna rzeczywistość przynosi nowe trudy i wyzwania: wojna, niestabilna sytuacja ekonomiczna, pandemia, śmierć bliskich osób… Stajemy wobec tych wydarzeń w dwojaki sposób: bezbronni i wypracowujący własną wolność.
Zapraszamy Cię do twórczości poruszającej wątek strachu i wolności. Do kreatywnej i Twojej własnej odpowiedzi na pytanie, czego dziś boisz się najbardziej i jak sobie z tym strachem radzisz? Opowiedz nam o tym, czy strach jest Twoim wrogiem, czy przyjacielem motywującym do rozwoju? W jaki sposób go oswajasz? Czy istnieje coś, co Cię od niego uwalnia?
Czekamy na Twoją opowieść w dowolnej formie.
Najciekawsze prace zostaną wydrukowane w pokonkursowej publikacji, a ich autorzy zostaną zaproszeni na spotkanie integracyjne poświęcone różnym formom aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Prace należy nadsyłać do dnia 31.03.2024 r. na adres:
Fundacja Arka Bydgoszcz ul. Warszawska 25
85-058 Bydgoszcz z dopiskiem: „KONKURS”
lub wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regulamin konkursu na stronie www.fundacja-arka.org, tel. 696 42 56 58
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału
W imieniu Organizatora
Barbara Olszewska
Prezes Fundacji Arka Bydgoszcz
Jest to kolejna edycja konkursu w naszym cyklu „Odkrywamy Świat Osób Niepełnosprawnych”. Zainaugurowaliśmy go w Międzynarodowym Roku Osób Niepełnosprawnych konkursem „Świat i ja – moje dobre i złe dni”. Poprzednie edycje zakończyły się wydaniem publikacji pokonkursowych, dzięki którym mogliśmy społeczeństwu przybliżyć różnorodność potencjału tkwiącego w środowisku osób niepełnosprawnych. Możliwość obcowania z uczestnikami naszych projektów i wyniesione stąd doświadczenie zachęciły nas do ogłoszenia obecnego konkursu.
REGULAMIN KONKURSU
Cel konkursu:
- Aktywizacja twórcza osób niepełnosprawnych
- Przybliżenie społeczeństwu świata niepełnosprawnych
- Promowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej
- Kształtowanie klimatu społecznej akceptacji osób niepełnosprawnych
- Integracja sprawnych i niepełnosprawnych
Warunki uczestnictwa
1. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby niepełnosprawne z całego kraju, które chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi tematu.
2. Każdy z uczestników przysyła maksymalnie 2 prace konkursowe (w wersji papierowej lub elektronicznej).
3. Praca nie może przekroczyć pięciu stron maszynopisu.
4. Forma literacka – dowolna.
5.Wersję elektroniczną można dołączyć na płycie CD lub wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do każdej pracy należy dołączyć:
- Dane uczestnika wraz z PESEL-em;
- Oświadczenie podpisane przez autora, że nadesłana praca jest jego własnym dziełem, a w przypadku przesyłania pracy e-mailem – kopię (skan) własnoręcznie podpisanego oświadczenia;
- Kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Prace nadesłane na konkurs stają się własnością organizatora, na którego przechodzą wszystkie prawa majątkowe, na wszystkich polach eksploatacji, a twórca udziela organizatorowi wyłącznej licencji z tym się wiążącej. Twórca udziela także licencji dotyczącej autorskich praw osobistych, przez co upoważnia organizatora lub osoby, którym on wyrazi zgodę, do dowolnego zmieniania, przekształcania, modyfikowania i wykorzystywania jego utworu.
Termin i miejsce nadsyłania prac:
- Konkurs ogłasza się z dniem 02 stycznia 2024 roku.
- Prace należy dostarczyć na adres:
Fundacja Arka Bydgoszcz
ul. Warszawska 25
85-058 Bydgoszcz
z dopiskiem KONKURS
3.Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2024 roku.
Kapituła konkursowa:
- Skład kapituły ustalą organizatorzy.
- Kapituła oceni prace w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu ich przyjmowania.
- Autorzy nagrodzonych tekstów zostaną powiadomieni o wynikach konkursu.
Nagrody:
1. Najciekawsze prace wybrane przez kapitułę zostaną wydrukowane w specjalnej publikacji pod konkursowym tytułem.
2. Wyróżnieni autorzy, których prace znajdą się w wydanej publikacji, spędzą kilka dni na spotkaniu warsztatowo-integracyjnym, poświęconym przygotowaniu spektaklu artystycznego na podstawie wydanej publikacji.
Postanowienia końcowe:
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikowania prac nadesłanych na konkurs bez wypłacania dodatkowych honorariów autorskich.
- Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy uczestnictwa.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z przyjęciem warunków regulaminu konkursu.
Życzenia Noworoczne
Drodzy i Kochani!
Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok. I tym razem jest to rok przestępny! Pragniemy złożyć moc życzeń Wszystkim Arkowiczom, Ludziom Wielkiego Serca, Sympatykom i Przyjaciołom…
Po raz kolejny otrzymujemy w prezencie 12 miesięcy. Życzymy sobie i Wam, by CZAS DAROWANY mógł stawać się naszym sprzymierzeńcem. Czasem dojrzewania a nie wyścigu. Czasem wzajemnego zauważania, widzenia, a nie nieustannego biegu. Czasem, który utkany jest z miłości, a nie naszych wyobrażeń, frustracji, czy wizji, jak być powinno. Czasem, w którym pozwolimy sobie na wzrost, pokornie godząc się z tym, co w nas kruche, i z naszym niepowtarzalnym Pięknem. Czasem, w którym potrafimy spojrzeć na siebie z czułością i akceptacją. Czasem WDZIĘCZNOŚCI za całe dobro, które przez najbliższe 366 dni przyjdzie nam odkrywać….
Barbara Olszewska
Iwona Skorupska
Emilia Glugla
Harmonogram styczniowy
Styczeń w Fundacji.... :)
Życzenia
Życzenia…
Drodzy i Kochani Arkowicze!
Za nami kolejny rok działań zakończonych licznymi sukcesami, ale też rok zmagań na wielu polach. Dwanaście miesięcy radości i niejednokrotnie ocieranych ukradkiem łez… Czego pragniemy Wam i sobie życzyć? Przede wszystkim tego, by każde z tych doświadczeń zostało otulone uśmiechem i rączkami Bożego Dzieciątka. Aby nasze serca stawały się czułe i otwarte na pocałunki dobrych natchnień. Abyśmy wszyscy mieli siły i zdrowie, by nie tylko działać, podejmować inicjatywy, realizować się twórczo, ale po prostu pięknie żyć. Niech te Święta będą radosne, wypełnione ciepłem i odpoczynkiem, a nadchodzący Nowy 2024 Rok przynosi jak najwięcej okazji i możliwości do tego, byśmy spełniali swe marzenia i uczyli się bardziej kochać.
Barbara Olszewska
Iwona Skorupska
Emilia Glugla
Wigilia w Fundacji Arka
Wigilia w Fundacji Arka
Kochani,
Pragniemy podzielić się z Wami radością, która emanowała podczas naszej Arkowej Wigilii. Spotkaliśmy się 18 grudnia, by wspólnie świętować. Ci zaś, którzy nie mogli do nas dołączyć niech będą obdarowani ciepłym słowem i wnikliwą fotorelacją.
Tymczasem spotkanie nasze uświetniło wielu gości, z którymi współpracujemy: wśród nich Panie z Biblioteki na Jachcicach, artysta - plastyk Waldek Zyśk wraz z żoną Małgosią, która upiększyła wieczór, grając na skrzypcach utwory nawiązujące do Świąt, ale nie tylko. Wśród wędrówek muzycznych pojawił się też motyw z filmu "Różowa Pantera". Nie mogło zabraknąć Naszych Mistrzów: Miłki Małeckiej i Artura Grudzińskiego, którzy obdarowali nas pięknymi aranżacjami polskich kolęd i piosenek świątecznych. Nie zabrakło również arkowego paparazzi Pana Mariusza Modlińskiego, który przy pomocy profesjonalnego oka i aparatu, wprawnie wychwytywał i uwieczniał najbardziej wzruszające momenty….. A było ich naprawdę wiele….
Jak zawsze na początku, odczytany został fragment Ewangelii o Narodzeniu Chrystusa. Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia… Od serca. Padło wiele ciepłych słów, może nawet gdzieniegdzie jakaś łezka się zakręciła w oku. Oczywiście nie mogło zabraknąć pysznego poczęstunku. I w tym miejscu wspomnieć należy, że nasze Arkowe spotkanie odbyło się w restauracji "Tobiasz", gdzie zasmakowaliśmy w tradycyjnych wigilijnych daniach, wśród których nie mogło zabraknąć np. pierogów i barszczyku. Nasza Ukochana Pani Basia – prezes Fundacji przedstawiła twórcze osiągnięcia roku mijającego, no i trzeba przyznać, że są imponujące. Choćby stworzenie teledysku i piosenki o Andrzeju Szwalbem. Następnie Pani Basia wspomniała o kilku zaledwie pomysłach, które mamy zamiar zrealizować w nadchodzącym Nowym Roku. A uwierzcie…. Będzie się działo! Trzymajcie mocno kciuki, by czasu i sił wystarczyło!
Także Święty Mikołaj o nas pamiętał…. Widocznie byliśmy grzeczni, bo pełen worek podarunków opustoszał do cna. No a potem wysypywały się talenty, a więc mikrofon i spory kawał parkietu dla chętnych stanął otworem.
No i posypały się występy taneczne, wokalne, recytatorskie…. Wszystkie piękne, wokół motywu Bożego Narodzenia. Wzruszeń i radości co niemiara!
Zapraszamy Was do obejrzenia kilku zdjęć i kliknięcia w link by zobaczyć więcej...
https://www.facebook.com/reel/883954103426297?s=yWDuG2&fs=e
Harmonogram grudniowy
Harmonogram grudniowy :)
Nasz Arkowy grudzień :)
Spotkanie w Bibliotece na Jachcicach
Spotkanie w Bibliotece na Jachcicach
Kochani Czytelnicy, spieszymy z kolejnym wpisem, bo i wydarzenie, o którym zaraz będzie mowa, było naprawdę fantastyczne! Wiecie, że owocnie współpracujemy z Biblioteką na Jachcicach… Także i w teraz, w dniu 11 listopada, przepełnieni nastrojami patriotycznymi, spotkaliśmy się tam, by zaprezentować rezultaty dotychczasowych działań twórczych. Grupy taneczna i plastyczna podejmowały tematy dotyczące patronów mijającego roku, a więc Mikołaja Kopernika i Andrzeja Szwalbego, którego rocznica śmierci przypada właśnie 11 listopada. Nasze spotkanie wypełniły opowieści, tańce i muzyka.
Wielką radością, była dla nas możliwość połączenia się za pomocą wideo - rozmowy z Małgosią Mówińską-Zyśk, aby wysłuchać minirecitalu skrzypcowego. Nie zabrakło też aktywności umysłowej, w postaci krzyżówkowych kalamburów. A do tego kawusia i słodki poczęstunek. Było pięknie! Zapraszamy Was do fotorelacji…
Harmonogram listopadowy
Harmonogram listopadowy
Już za kilka dni.... :)
Arka z wizytą w Smukale
Arka z wizytą w Smukale
W dniu 16 pażdziernika ponownie zagościliśmy w progach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Smukale.
To właśnie tu, nasze oddziaływanie przez sztukę, dar empatii i integracji przyniosły niesamowite owoce. Dowiedzieliśmy się od opiekunów, że nasza przemiła widownia reagowała bardzo pozytywnie, stąd potrzeba ponownego spotkania. Zresztą, co tu dużo mówić…. Podopieczni poruszali się w rytm tańców, które zaprezentowaliśmy. Nie zabrakło wspólnego śpiewu i co najważniejsze – radości, której tak bardzo wszyscy potrzebujemy! I nie wiadomo kto był szczęśliwszy…. My, czy nasi oddani Widzowie?
Serdecznie dziękujemy za możliwość kolejnego, twórczego spotkania!
Jubileuszowa gala Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Arka na Gali Jubileuszowej Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Kolejną ważną datą na pokładzie Arki okazał się dzień 6 pażdziernika, kiedy to mogliśmy ucieszyć się otrzymanym podziękowaniem za naszą działalność na Jubileuszowej Gali 5 – lecia Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Wyśmienitą tę uroczystość świetnił koncert muzyki klasycznej pn. „Siła kontrastów” w wykonaniu zespołu „Dobry skład”. Skoro to urodziny, to nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki, czyli wielkiego urodzinowego tortu.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu!
Fot. Archiwum własne
Fot. Dariusz Bloch
Fot. Dariusz Bloch
Piknik "Budzimy zrozumienie"
O tym jak Arka dopłynęła na piknik, by obudzić zrozumienie :)
Drodzy Czytelnicy!
Za nami kolejne wydarzenia artystyczne, którymi pragniemy się z Wami podzielić. Zatem szykujcie się na fragmenty dobrej, wspierającej lektury. Tymczasem zacznijmy od wydarzenia, które miało miejsce 22.09 br, kiedy to gościliśmy w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Tam też odbył się piknik, noszący tytuł Budzimy zrozumienie, będący jednym z punktów świętowania Dnia Osób Niepełnosprawnych. Mogliśmy współtworzyć wspaniałą atmosferę, poprzez występ Radka, który do głębi poruszył nie tylko nas, ale i zgromadzoną publiczność. Kolejnym punktem programu były tańce naszych dziewcząt. Nasz program artystyczny przyniósł wiele wzruszeń i radości, która motywuje nas do podejmowania kolejnych wyzwań. Poniżej zamieszczamy fotorelację, aby choć cząstka tego ogromnego piękna była waszym udziałem.
Harmonogram pażdziernikowy
Harmonogram październikowy
W pażdzierniku tak dużo się u nas dzieje... :)
Arkowe spotkanie w Tryszczynie
Arkowe spotkanie w Tryszczynie
Niejaki Richard Webster pisał: Wszyscy mamy nadzieje, marzenia i pragnienia. Dzięki naszym kreatywnym umysłom mamy zdolność zmiany idei w rzeczywistość. Tak też zadziało się podczas pobytu Arki w Tryszczynie. Spotkanie dedykowane było uczestnikom projektu Fundacji, którzy rozwijają uzdolnienia i talenty w dziedzinie malarstwa i tańca. W procesach twórczych towarzyszyli Artyści scen muzycznych: Ludmiła Małecka i Artur Grudziński, a także artysta – plastyk Waldemar Zyśk, wraz z żoną Małgorzatą, która całość spotkania ubogacała poruszającym akompaniamentem na skrzypcach. Nad przebiegiem spotkania czuwała dziennikarka Hanna Kaup z Gazety Gorzowskiej, która wrażliwym i profesjonalnym pstrykiem aparatu uwieczniała chwile najpiękniejsze. Fotorelację jej autorstwa znajdziecie poniżej.
Tegoroczne spotkanie poświęcone było postaci Andrzeja Szwalbego. Człowiek niezwykły i wciąż mało znany. Dlatego pozwolę sobie przytoczyć kilka faktów z bogatego życiorysu.
Urodził się 30 czerwca 1923 r. w Warszawie. I od tego momentu w życiu naszego bohatera działo się wiele, jednak przejdę do wątków związanych z Bydgoszczą, gdyż tekst ten mógłby okazać się zbyt obszerny. I tak w 1953 r. powstała Państwowa Filharmonia Pomorska, a Szwalbe stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Filharmonii.
W kolejnych latach przeprowadzał z pasją kolejne przedsięwzięcia: stał się jednym z inicjatorów powstania Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego (1959), był pomysłodawcą zbudowania w Bydgoszczy Teatru Muzycznego (1960), a gdy w 1973 r. ruszyła budowa gmachu Opery, był przez wiele lat inwestorem bezpośrednim tego przedsięwzięcia. W 1962 r. przy pomocy sprowadzonego z Krakowa Stanisława Gałońskiego założył „Capellę Bydgostiensis pro Musica Antiqua” - jedną z czołowych polskich orkiestr kameralnych specjalizujących się w muzyce dawnej. W 1963 r. zainaugurował Festiwale Muzyki Polskiej, przekształcone kilka lat później w Bydgoskie Festiwale Muzyczne, a w 1966 r. - międzynarodowe festiwale i kongresy muzykologiczne Musica Antiqua Europae Orientalis, które stały się imprezą rozpoznawalną w Europie i przyczyniły się do wzrostu znajomości i popularności muzyki krajów Europy Środkowo-Wschodniej na świecie.
W końcu lat 60. przyczynił się do budowy i otwarcia nowego gmachu Biura Wystaw Artystycznych (1970). Odegrał decydującą rolę w uruchomieniu w 1974 r. filii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, która po kilku latach przekształciła się w samodzielną Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Możemy śmiało powiedzieć, że Andrzej Szwalbe to postać inspirująca. Do czego zainspirował nas? Uczestnicy projektu stanęli przed niełatwym zadaniem, stworzenia wiersza, dobrze jeśli byłby rymowany tematem jego miał być Andrzeja Szwalbego spacer po Bydgoszczy. Zadanie wymagające, a jednak uczestnicy konkursu literackiego sprostali zadaniu brawurowo. Kolejnym krokiem było stworzenie scenariusza teatralnego na bazie nadesłanych tekstów. Grupa malarska natomiast oddała się próbie namalowania dzieł ilustrujących wizje artystyczne Andrzeja Szwalbego. Ukoronowaniem działań twórczych było nagranie teledysku do piosenki skomponowanej na cześć naszego bydgoskiego bohatera. Ale to nie wszystko: patronem naszego tegorocznego wyjazdu był również Mikołaj Kopernik, postać, której przedstawiać nie trzeba. Ale już zadanie, by opowiedzieć o Nim inaczej, niż dotychczas…. Kreatywnie, przebijając się przez skorupę historii i patosu….można powierzyć Arkowiczom, którzy o Wieszczu opowiadali za pomocą tańca! Grupa taneczna przedstawiła dwa układy taneczne: jeden nawiązujący do epoki, w której żył Mikołaj Kopernik, drugi współczesny. Zatem możemy śmiało powiedzieć, że aktywność twórcza Uczestników miewa się dobrze a nawet rozkwita!
Fot. Hanna Kaup, www.e-gorzowska.pl
Harmonogram wrześniowy
Harmonogram wrześniowy
Tymczasem we wrześniu, w Naszej Fundacji dzieje się.... :)
Harmonogram na sierpień
Harmonogram sierpniowy
Tymczasem w sierpniu... :)
Arka na WSG
A gdyby tak wytańczyć wakacje?
Któż z nas nie pamięta dnia, w którym rozpoczynały się wakacje? Można było wreszcie rzucić tornister do kąta i wybiec na przeciw przygodzie! Jak się okazuje zakończenie roku, początek wakacji, to nie tylko radość towarzysząca nam w okresie dzieciństwa :) 23 czerwca gościliśmy Wyższej Szkole Gospodarki, gdzie tańczyliśmy na uroczystości zakończenia roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Repertuar taneczny i skoczny zwiastował nadejście wytchnienia dla wytrwałych i dzielnych studentów. Wszyscy bawili się świetnie!
Harmonogram czerwcowy - ostatni tydzień
Tymczasem u nas, w ostatnim tygodniu czerwca... :)
Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni"
Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni"
Nie tylko taniec jest naszą pasją. Tym razem, w sobotnie popołudnie 17 czerwca Arka dopłynęła na Przegląd Twórczości Filmowej, w którym to jedną z głownych postaci była Pola Negri. Wiecie już, że jest nam bliska. Choć oczywiście nie tylko jej osoby dotyczyły prezentowane filmy. Tym razem nasza arkowa delegacja była skromna, a szkoda, bo uczta dla kinomanów przednia, a do tego poczęstunek i różnorakie pamiątki...
Tańce na Festynie Rodzinnym
O tym jak Jachcicie zaczęły tańczyć!
Wspominałam już, że upływający miesiąc mamy aktywny? Otóż w sobotę 10 czerwca rozwijaliśmy skrzydła na FESTYNIE RODZINNYM organizowanym przez Radę Osiedla Jachcice oraz Parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Obdarowaliśmy publiczność wiązanką naszych tańców i nagle okazało się, że publiczność tańczy z nami. A to niezbity dowód na to, że nasz występ się podobał. Zerknijcie na fotorelację – warto!
Tańce w bibliotece
Tańce w bibliotece :)
Jak wspominałam, czerwiec w Arce, to czas aktywności. Zresztą… Gdyby popatrzeć wstecz, to każdy czas jest dla nas twórczy i aktywny. Tym razem mieliśmy niebywała przyjemność gościć w Bibliotece na bydgoskim Błoniu. Wśród publiczności znalazły się także osoby niepełnosprawne. To dla nas radość, ponieważ staramy się przełamywać bariery i stereotypy do zjawiska niepełnosprawności „przyklejone”. A z całą pewnością taniec przełamuje wiele utartych schematów, wyzwala autentyczność i mnóstwo radości. Tak też stało się i tym razem. Fotorelacja mówi sama za siebie!
SENIORADA
Nasz udział w Bydgoskiej SENIORADZIE
Czerwcowe roztańczenie Arkowiczów nie ustaje! W sobotę 10 czerwca wzięliśmy udzia w bydgoskiej imprezie zwanej SENIORADA. Emocji i zachwytu, co nie miara :) Za nami smakowity Piknik na Wyspie Młyńskiej, dalej Przemarsz Kapeluszowy... (jak sama nazwa wskazuje, kapelusze na głowach były obowiązkowe. I dobrze, bo słońce ogrzewało nas mocnymi promieniami). Oczywiście, nie mogło zabraknąć akcentów tanecznych, które wykonaliśmy z wielką radością! Zresztą, co tu dużo mówić, zobaczcie zdjęcia poniżej.... Eksplozja uśmiechów!
Spotkanie w Domu Dziennego Pobytu
Spotkanie w Domu Dziennego Pobytu
Czerwiec to dla nas czas twórczej aktywności. Jesteśmu u początków miesiąca, a już dzielimy się z wami dobrymi wiadomościami. Przed nami kolejne występy, o których będziemy niezwłocznie informować. Tymczasem dziś chcemy Wam opowiedzieć o spotkaniu z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu mieszczącego się przy ulicy Jodłowej w Bydgoszczy. Gościliśmy tam 1 czerwca. Dodatkowym blaskiem, był oczywiście Dzień Dziecka, a przyznajmy bez oporu, że w każdym z nas mieszka Maluch, którym niegdyś byliśmy. Mijają lata, a wzruszenia, zachwyty i upodobania wciąż te same. Od czasu do czasu jakaś spontaniczność w nas rozbłyśnie, jak dawniej. Zresztą radość nie zna upływu lat. I po raz kolejny mogliśmy się o tym przekonać. Nasz występ został przyjęty bardzo ciepło i entuzjastycznie, Wielkim darem były dla nas rozmowy i możliwość spędzenia wspólnego czasu. Ponadto mieliśmy niesamowitą szansę poznać Podopieczną Domu Dziennego Pobytu, która każdego dnia dochodzi na zajęcia samodzielnie. I w pierwszym odruchu można by rzec: sytuacja naturalna, jednak w momencie, gdy dowiedzieliśmy się, iż ta właśnie Pani liczy 101 lat, ogarnął nas ogromny podziw i uznanie. Dla takich spotkań warto żyć!
Harmonogram czerwcowy
Harmonogram czerwcowy
Tymczasem w czerwcu będzie się u nas pięknie działo.... :)
Spotkanie w Smukale
Wizyta w Smukale
Za nami kolejne piękne spotkanie. Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie od Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Smukale. Tak też 10 maja udaliśmy się tam, by sprawić i pomnożyć radość. Mogliśmy zatańczyć dla podopiecznych, a wiadomo, że zarówno muzyka jak i taniec wyzwalają nowe pokłady energii zarówno w tańczących, jak i tych, którzy oglądają. I o to chodzi, by obdarować sobą, rozjaśnić monotonną codziennośc, ucieszyć się sobą nawzajem. Sądzę, że to promyki światła, może w pierwszym odbiorze mało istotne, ostatecznie jednak najważniejsze. Za nami wyjątkowy czas, pełen rozmów śmiechu i zachwytu. Pełen dobra. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!
Spotkanie w Koszalinie
Spotkanie w Koszalinie
Tak się złożyło, że "cząstka" naszej Fundacji dotarła do Koszalina. A skoro już mogłyśmy ucieszyć się tym wyjazdem, niemożliwością było nie skorzystać z okazji, by odwiedzić naszą najdzielniejszą i zasłużoną Arkowiczkę Panią Ludmiłę Raźniak. Pani Ludmiła to kobieta pełna wewnętrznej pogody i nie poddająca się przeciwnościom, a przy tym twórcza. Twórczość zaś pozostaje najwyższym aktem ludzkiej wolności. Dobrze pobyć w towarzystwie kogoś, kto niewątpliwie zmaga się z życiem, ale robi to z gracją i lekkością. Wówczas łatwiej nam dotrzeć do myśli, jak bardzo jesteśmy obdarowani. Pani Ludmiła przekroczyła magiczną rocznicę 90 wiosny życia i nie przeszkadza jej to, by pisać, malować, aktywnie działać w swoim środowisku. Oto tajemnica szczęścia! Dziękujemy za cudowne spotkanie!
Urodziny w Arce
Urodziny na pokładzie Arki
W Arce świętujemy tak często, jak to możliwe. A tym razem okazji było kilka. Nasi podopieczni obchodzili swoje urodziny. Wśród nich Julka, która weszła w dorosłość z niewidzialnymi skrzydłami i wnętrzem pełnym wielkich, odważnych marzeń. Niech każde z nich się spełni a każdy dzień nowego etapu, jakim jest dorosłość, przyniesie Julce moc radości. Także Mikołaj, już dawno dorosły, ale z dziecięcym sercem obchodził swe kolejne urodziny. Zatem był tort i wiele ciepłych słów. Nie zabrakło też radości płynącej ze wspólnego bycia przy kawie i ciastku wraz z Danusią i Bożenką, które co roku obchodzą kolejną osiemnastkę. Ale przecież nie tak ważne jest to, ile kto ma lat. Najistotniejsze jest to, czym dzielimy się z innymi. A u nas radości i twórczego zapału nie brakuje!
Harmonogram na maj 2023
Tymczasem w maju.... W naszyh fundacyjnych progach będzie się działo :)
Projekt Fundacji Arka
Projekt Fundacji Arka
Kochani przypominamy Wam o trwającym projekcie i zapraszamy do udziału. Poniżej znajdziecie ważne informacje, dotyczące udziału w projekcie oraz warunków rekrutacji:
Życzenia Wielkanocne
Życzenia Wielkanocne
Kochani, przed nami świętowanie wielkich wydarzeń, a my nieco poranieni, mocno zmęczeni, szczęśliwi pośród codziennych spraw, zmagający się z problemami i ciągnący za sobą wieczny brak czasu… Trochę jakby spóźnieni i noszący na barkach sprawy niecierpiące zwłoki: już słyszę głosy, że okna nieumyte, kurze jeszcze nie wytarte, zakupy trzeba zrobić. Znane? No pewnie, że tak! A jednak pośrodku naszej zwykłej codzienności, tej nieraz nieumiejętnej, kiedy wszczynamy konflikty, boczymy się o drobnostki, strzelamy przysłowiowego „focha” i tej, kiedy dobroć jest dla nas jak oddech, a miłość wypełnia nas i pociąga do czułych gestów, to właśnie tu… umiera, bestialsko zamordowana Nieskończona Miłość… Umiera, a potem powstaje z martwych łamiąc to wszystko, co nas wewnętrznie ogranicza. Powstaje i opromienia wszystko swoim ciepłem, kojącym Spojrzeniem… Czegóż więc możemy życzyć sobie i Wam Kochani? Abyśmy poddawali się Miłości, która pokonała śmierć, która pragnie pokonywać nasze śmierci, nasze westchnienia: „to już koniec, nie dam rady, a z tym to już na pewno nic nie da się zrobić”. Abyśmy poddawali się ciepłemu Miłosiernemu Spojrzeniu, które każdy smutek w naszym życiu może uczynić głęboką radością, pełną sensu i znaczenia… I niech nasze marzenia spełniają się, niech zdrówko dopisuje, niech każdy dzień niesie błogosławieństwo. Spokojnych, pełnych pokoju i miłości Świąt Wielkanocnych życzą:
Barbara Olszewska, Iwona Skorupska, Emilia Glugla
Harmonogram kwietniowy
Zobaczcie co dzieje się u nas w kwietniu... :)
Jubileusz
Jubileusz istnienia WTZ
Dobrze jest świętować. Szczególnie teraz, gdy mamy 1500 realnych powodów do smutku i kiedy położenie się na kanapie i zamknięcie w sobie byłoby całkowicie uzasadnione. A jednak podobnie jak powodów do smutku możemy znaleźć wiele, tak też powody do radości znajdują się wszędzie, trzeba tylko uważnie patrzeć… Napotkałam kiedyś zdanie, że radość to pewnego rodzaju luksus dla tych, którzy potrafią smakować życie, a smakowanie wymaga koncentracji, pewnej dyscypliny wewnętrznej i ukierunkowania. Tymczasem my mieliśmy wielki zaszczyt odwiedzić miejsce, w którym radość jest stanem naturalnym, bo i powody ku temu są wielkie. To właśnie warsztat Terapii Zajęciowej mieszczący się przy ulicy Stawowej w Bydgoszczy obchodzi zacny jubileusz, bo 30-lecie istnienia. Spróbujmy sobie uświadomić ile w tym miejscu przewinęło się ludzi, jak wiele pięknych chwil, sytuacji zadziało się pod dachem placówki. Jak wiele talentów miało szansę zaistnieć…. 30 lat, a więc niezliczone doświadczenia, wspomnienia, chwile…
Staliśmy się więc goścmi i kreatorami radości. W jaki sposób? Otóż wspólnym tańcom nie było końca, a kiedy wreszcie nadszedł, zostaliśmy ugoszczeni kawą i wypiekami, które wyszły spod rąk wprawnych uczestników WTZ. Było wesoło, tanecznie, rodzinnie… i pysznie…. :)
Dziękujemy i cieszymy się z tego spotkania.
Harmonogram
Harmonogram marcowy
Przedstawiamy Wam harmonogram na marzec.
Będzie się działo :)
Roztańczone spotkanie w Domu Dziennego Pobytu "Kapuściska"
Roztańczone spotkanie w Domu Dziennego Pobytu "Kapuściska"
Tańczyć każdy może… Werset nieco sparafrazowany pochodzący z piosenki, którą wszyscy znamy, doskonale pasuje do Arkowiczów. A dlaczego? Otóż 3 lutego udaliśmy się do Domu Dziennego Pobytu „Kapuściska”, by świetnie się bawić. Seniorzy przyjęli nas z otwartymi sercami, mało tego… Ruszyli wraz z nami w tany! Po raz kolejny doświadczyliśmy, że bariery takie jak niepełnosprawność, czy ciężar lat, które kształtują nasze serca, nie muszą zabierać nam ochoty do wspólnych pląsów i zabawy. Zresztą, jak piękną odpowiedzią na szarość życia jest taniec…
Serdecznie Was pozdrawiamy i dzielimy się fotorelacją.
Harmonogram na luty
Harmonogram na luty
Zapraszamy, zerknijcie co u nas dzieje się w lutym... :)
Konkurs
Uwaga, uwaga konkurs!!
Fundacja Arka Bydgoszcz zaprasza seniorów i osoby niepełnosprawne z Bydgoszczy i
województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w kreatywnym konkursie literackim. O czym chcemy opowiedzieć?
W roku poświęconym Andrzejowi Szwalbe, zapraszamy do zapoznania się z tą wybitną postacią naszego regionu (działacza społeczno-kulturalnego rozkochanego w naszym mieście) i stworzenia wiersza o Bydgoszczy widzianej jego oczyma. Oczekujemy również na krótkie fraszki lub myśli (najlepiej rymowane) poświęconej wspomnianej tematyce. Zadanie ambitne i wymagające sporej kreatywności. Poznajemy postać Andrzeja Szwalbego, nie tylko bazując na suchych faktach z jego życiorysu, ale staramy się wejść niejako w jego położenie, wrażliwość i sposób widzenia rzeczywistości. Dodajmy, że nie jest to rzeczywistość abstrakcyjna i dowolna. Dotykamy przy pomocy słowa, rzeczywistości konkretnej, próbując uchwycić piękno miasta Bydgoszczy.
Najciekawszy wiersz ubierzemy w melodię i tak powstanie piosenka, do której zostanie stworzony teledysk o ukochanym mieście Szwalbego. Chcemy w ten sposób złożyć hołd człowiekowi – który Bydgoszcz wybrał – i uczcić 100 rocznicę jego urodzin.
Doskonale wiemy jak ważna jest rehabilitacja w naszym życiu. Nie tylko ta prowadzona przez
lekarzy i rehabilitantów, ale także ta wynikająca z naszej aktywności, zainteresowań, obserwacji życia, a którą śmiało możemy nazwać pozamedyczną formą rehabilitacji.
Dlatego proponujemy Tobie taką formę aktywności twórczej i zachęcamy Ciebie do wzięcia
udziału w organizowanym przez nas konkursie. Czekamy na Twój wiersz i fraszkę.
Prace można nadsyłać do dnia 31.03.2023 r. na adres:
Fundacja Arka Bydgoszcz
ul. Warszawska 25
85-058 Bydgoszcz
z dopiskiem: „KONKURS”
Regulamin konkursu na stronie http://www.fundacja-arka.org/
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Bydgoszcz, 25.01.2023 r.
W imieniu Organizatora
Iwona Skorupska
Pełnomocnik Fundacji
REGULAMIN KONKURSU
Cel konkursu:
- Aktywizacja twórcza seniorów i osób niepełnosprawnych
- Przybliżenie postaci Andrzeja Szwalbego
- Promowanie pozytywnego wizerunku seniorów i osób niepełnosprawnych
- Kształtowanie klimatu społecznej akceptacji
- Integracja środowiskowa
Warunki uczestnictwa:
- W konkursie mogą wziąć udział seniorzy (60+) i osoby niepełnosprawne z województwa
kujawsko-pomorskiego, pragnące ujawnić swoje talenty literackie.
- Każdy z uczestników przysyła tylko jedną pracę (wiersz i/lub fraszka)
- Forma literacka – wiersz i/lub fraszka.
- Wersję elektroniczną można dołączyć na płycie CD, pendrive lub wysłać na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do każdej pracy należy dołączyć:
1. Dane uczestnika (imię, nazwisko, adres, nr telefonu, PESEL);
2. Oświadczenie podpisane przez autora, że nadesłana praca jest jego własnym dziełem;
3. Ksero orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w przypadku osób niepełnosprawnych.
Prace nadesłane na konkurs stają się własnością organizatora, na którego przechodzą wszystkie
prawa majątkowe, na wszystkich polach eksploatacji, a twórca udziela organizatorowi wyłącznej
licencji z tym się wiążącej. Twórca udziela także licencji dotyczącej autorskich praw osobistych,
przez co upoważnia organizatora lub osoby, którym on wyrazi zgodę do dowolnego zmieniania,
przekształcania, modyfikowania i wykorzystywania jego utworu.
Termin i miejsce nadsyłania prac:
- Konkurs ogłasza się z dniem 25.01. 2023 roku
- Prace należy dostarczyć na adres:
Fundacja Arka Bydgoszcz
ul. Warszawska 25
85 – 058 Bydgoszcz
z dopiskiem: „KONKURS”
- Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2023 roku
Kapituła konkursowa:
1. Skład Kapituły ustalą organizatorzy.
2. Kapituła oceni prace w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu ich przyjmowania.
3. Autor nagrodzonego tekstu zostanie powiadomiony o wynikach konkursu.
Postanowienia końcowe:
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikowania prac nadesłanych na konkurs bez
wypłacania dodatkowych honorariów autorskich.
- Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy uczestnictwa.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z przyjęciem warunków regulaminu konkursu.
Spotkania Noworoczne
Spotkania Noworoczne
Drodzy Arkowicze,
często słyszymy: Nowy Rok – Nowa ja. I zaczynamy od postanowień noworocznych, które wypełniamy z większym, bądź mniejszym powodzeniem. Z tego miejsca życzymy sobie i Wam silnej woli i gorącego zapału, by dzielnie wytrwać i za około 12 miesięcy powiedzieć: Dokonałam, dokonałem tego! A jednak czasem, albo przeważnie dzieje się tak, że największym hartem ducha wykazują się Ci, którzy postanowili kontynuować podjęte wcześniej zobowiązania, małe i wielkie dzieła… Ci, którzy najbardziej narażeni są na codzienne zmęczenia i zniechęcenie. To właśnie oni – bohaterzy codzienności, wygrywają w niewidocznych rankingach dla najbardziej wytrwałych.
Zapewne domyślacie się o kim mowa? No właśnie! Podopieczni naszej Fundacji weszli w Nowy Rok z pozytywną energią i potrzebą działania. Ledwo co rozpoczął się styczeń, a my już mamy za sobą owocne spotkania. Pierwsze odbyło się 4.01,wtedy to swoje pasje i trening odbyła Grupa taneczna. Nie muszę wspominać, że rozpoczęli z przytupem?
Drugie spotkanie odbyło się 10.01 i wówczas swoje talenty rozpościerała Grupa teatralno-muzyczna. O szczegółach wypada chwilowo zamilknąć, gdyż na olśniewające efekty twórczych rozmów i pomysłów czekamy wszyscy.
Tymczasem obdarowujemy Was kilkoma fotkami z tych wydarzeń.
Życzenia Noworoczne
Życzenia Noworoczne
Drodzy Arkowicze,
długo myślałam czego nam wszystkim życzyć z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Sytuacja nie jest łatwa. Ciągle napływają do nas coraz to nowe informacje, jeśli nie o wojnie, to o tym, że ludzie umierają. Czujemy się osieroceni i wiadomo, że ten świat nigdy już nie będzie tak piękny….. Wreszcie też i wielu z nas przeżyło swoje pierwsze święta bez bliskich osób, które jeszcze rok temu zasiadały z nami do wigilijnego stołu…. Wielu z nas doświadczyło rozpadu tego, co nazywaliśmy szczęściem.
Kołysałam w sercu tę myśl czego możemy sobie wzajemnie życzyć, a nie chciałam zatrzymywać się na sztampowych zdaniach, które wszyscy znamy. I znalazłam zaskakującą inspirację! Otóż wspomniana inspiracja wałęsa się sukcesywnie pod moimi nogami, pozwalając od czasu do czasu, bym ją pogłaskała. Mam na myśli moją kotkę, która wabi się Kruszynka, konkretnie zaś kolor jej sierści. Otóż Kruszynka jest rudawo-czarna, a właściwie złota z czarnymi plamkami. O kotach w ten sposób umaszczonych krąży pewna legenda. Otóż w swej pierwszej postaci były one po prostu czarne. Jednak słońce niechcący rozlało na tych kotach swoje złote promienie, powodując, że dominującym kolorem jest złoty. I tego pragnę Wam i sobie życzyć, aby, nawet jeśli nasza rzeczywistość, a czasem i nasze wnętrza, w wyniku trudnych doświadczeń ciemnieją, nabierają ponurych odcieni…. Życzę Wam i sobie, by Słońce rozlewało w nas swoje ciepłe promienie i kolorowało nas na złoto. Każdy z nas ma własne Słońce: źródło siły, inspiracji, ciepła, miłości i przytulenia. Pozwalajmy więc siebie ozłocić i rozjaśniać każdego dnia, abyśmy rozsiewali światło, radość i nadzieję dla innych. Niech się nam spełnią wszystkie marzenia. Niech Nowy 2023 rok przyniesie nowe perspektywy rozwoju, pokój na świecie i w naszych sercach, a zdrówko nam wszystkim dopisuje!
Wszystkiego Najlepszego!
Barbara Olszewska
Iwona Skorupska
Emilia Glugla
Harmonogram styczniowy
Kochani, prezentujemy harmonogram spotkań na styczeń 2023 r.
Życzenia
Życzenia....
Drodzy Kochani Arkowicze!
Kolejne Święta zostały nam podarowane niczym upominek. Życzymy więc, by Dzieciąteczko Jezus kruche maleńkie i otwarte na Miłość, przyniosło Wam ukojenie i pokój wbrew może niełatwej sytuacji osobistej i ogólnoświatowej. Niech nasze serca odpoczną w cichej Obecności Tego, który jest Odpoczynkiem i Radością.
Niech Wasze marzenia się spełnią, zdrowie dopisuje, niech każdy dzień nadchodzącego Nowego Roku będzie mógł być zapisany w pamiętniku jako szczęśliwy. Życzymy Wam mnóstwa prezentów pod choinką, miłych chwil w gronie Najbliższych i wszystkiego, co NAJLEPSZE!!!
Barbara Olszewska
Iwona Skorupska
Emilia Glugla
Tańce na WSG
Tańce na WSG!
Drodzy i Kochani Arkowicze, nim Święta wkroczą w naszą rzeczywistość z rozmachem, pragniemy się z Wami podzielić pewnym wydarzeniem. Mianowicie w czwartek 15 grudnia Nasza Fundacyjna Grupa Roztańczona, uświetniła swym występem spotkanie uczestników Uniwersytetu III Wieku w Wyższej Szkole Gospodarki. Występ udał się nam wzorowo. Dlaczego? Porwaliśmy do tańca widownię! A wiadomo, że nie każdy nawet najznamienitszy artysta, czy tancerz może poszczycić się takim osiągnięciem!
Po tak spektakularnym sukcesie pojawiły się pewne problemy…. Otóż okazało się, że straż miejska scholowała samochód, którym niektórzy z nas chcieli wrócić. Mimo, że był oznaczony plakietką z informacją o przewozie osoby niepełnosprawnej, okazało się, że to nie jest wystarczający powód. Należało więc odnaleźć auto i jakoś załagodzić sytuację. Udało się, choć oczywiście, choć cała akcja trochę przypominała książkowy kryminał!
Wigilia w Arce
Wigilia w Arce
Drodzy Arkowicze!
W dniu 10 grudnia bieżącego roku uczestniczyliśmy, ale też współtworzyliśmy wspaniałe wydarzenie! Zapewne wielu z Was domyśla się, że chodzi o naszą Fundacyjną Wigilię. To moment uroczysty, do głębi wzruszający… Ale jak to bywa w każdej rodzinie – nie pozbawiony wpadek!
Ale od początku: Spotkaliśmy się w Bydgoskiej restauracji Tobiasz, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia… Wszystkie te gesty miały dla nas ogromne znaczenie. Popłynęło wiele ciepłych słów i kilka równie słodkich łez. Sądzę, że doświadczenie izolacji związanej z covidem, wiele nas nauczyło i jeszcze głębiej otworzyło na siebie nawzajem. Życzenia płynęły długo, bo było nas sporo. I nie mam na myśli tylko Uczestników, ale także Wspaniałych Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród nich Panie z Biblioteki na Jachcicach, które współpracują z nami od dłuższego czasu, Sandra Kołodziejska – tancerka baletowa, która zaprezentowała z niezwykłą gracją układ pochodzący z Dziadka do orzechów i taniec, ale również Artysta-plastyk Waldek Zyśk, który zapewnił nam radosną atmosferę i niezliczone powody do śmiechu. A było się z czego cieszyć! Oprócz wyśmienitego wigilijnego poczęstunku, rozwiązywaliśmy krzyżówkę, śpiewaliśmy kolędy, grupa taneczna uraczyła nas urokliwym świątecznym układem tanecznym. I choć podczas jednej piosenki gdzieś zagubiły się dzwoneczki, jako niezbędny element choreografii, to jednak taniec naszych dzielnych Uczestników przebiegł bez szwanku.
Nie mogło oczywiście zabraknąć Świętego Mikołaja, który przybył w tym roku z ciekawym podarunkiem. Mam na myśli… katarynkę. Tak! Katarynki nadal istnieją i są zachwycające! Kto żyw więc kręcił korbką zasłuchując się w słodkie dźwięki katarynkowej kolędy. A skoro już mowa o prezentach, to i godzi się wspomnieć o drobnych wpadkach, związanych z problemami technicznymi. Od czasu do czasu zawodził nas a to kabelek, a to głośnik… Niemniej naszą siła jest wytrwałość i dążenie do celu pomimo przeszkód. Tak było i tym razem. Spędziliśmy ze sobą dobry i radosny czas!
Harmonogram grudniowy
Drodzy Arkowicze, prezentujemy harmonogram grudniowy.... :)
Andrzejki Arkowe
W Fundacji Arka wszystko robimy „na całego”. Jeśli mamy przed sobą czas wytężonej pracy, angażujemy się w pełni, jeśli natomiast nadchodzi czas zabawy, inwencji i energii nam nie brakuje! A okazje do wspólnego świętowania tym razem podwojone, bo przecież Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami, a i Dzień Osób Niepełnosprawnych jest ważnym dla nas wydarzeniem. Co czyni nasze spotkania wyjątkowym? Przede wszystkim więzi, które nas łączą. Przyjaźnie, będące wsparciem i radością, wzajemna pomoc i zrozumienie dotyczące nie tylko kwestii niepełnosprawności, ale i tego zwyczajnego życia pełnego małych cudów i różnego rodzaju przeszkód. To wszystko powoduje, że nie boimy się okazywać emocji; wzruszeń i radości. I właśnie takie było Arkowe świętowanie pełne śmiechu, kreatywności a i niejedna łezka spłynęła po policzku. Za nami wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych uczestników, działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Potem przyszedł czas na zabawę w kalambury, potem przyszedł czas na tańce. Zresztą, co tu więcej pisać, zobaczcie sami!
Harmonogram listopadowy
Kochani Arkowicze prezentujemy harmonogram listopadowy w w projecie Pradnictwo specjalistyczne w Arce dla Osób niepełnospranych i ich opiekunów edycja II:
Spotkanie w Tryszczynie z Polą Negri
Spotkanie w Tryszczynie z... Polą Negri
Kochani Arkowicze, za nami pobyt w Tryszczynie. Czas twórczej pracy, a także ekspresji talentów. Jakże brakowało nam tego rodzaju spotkania. Przyzwyczajeni do zmagań z codziennością, która kosztuje, do pokonywania różnego rodzaju barier i przeszkód, do... potocznie mówiąc „ogarniania życia”, niejednokrotnie zapominamy o drzemiącym w nas potencjale. A jeśli nawet zdarza się nam o nim pamiętać, zwyczajnie nie mamy sił, by go wyrażać. Dołóżmy jeszcze do tego bukiecik kompleksów i stałe pytanie w naszych głowach: ale po co? Kto to będzie czytał, oglądał, kogo to zainteresuje? Tymczasem Fundacja Arka nie tylko spieszy na pomoc w odkrywaniu talentów, ale również stwarza przestrzeń do tego, by wyrażać je w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Taki też był pobyt w Tryszczynie. Talenty po prostu się rozlewały pod okiem profesjonalistów. Wszystkich chętnych do śpiewu i rozwijania umiejętności wokalnych przygotowywała niezastąpiona „Miłka”, czyli Ludmiła Małecka, natomiast osoby pałające zamiłowaniem do rysowania, malowania, wyklejania i wszelkich form ekspresji plastycznej prowadził malarz i plastyk – Waldek Zyśk. Co zaś tyczy się pięknych kostiumów i choreografii, to zadbała o nie nasza Niezastąpiona Szefowa – Basia Olszewska, która układy taneczne sama opracowuje. Efekty pracy… Cóż… Oceńcie sami! Według mnie, zjawiskowe!
Tym razem towarzyszył nam motyw przewodni, a była nim postać Poli Negri, polskiej aktorki filmowej i teatralnej, a także światowej sławy aktorki kina niemego. Skąd pomysł na odwołania do tej właśnie postaci? Otóż w tym roku przypada 125 rocznica jej urodzin, stąd też obecny rok przeżywamy pod jej patronatem. Stąd też pojawiła się w naszych pracach. Mogliśmy tworzyć jej portrety i zasłuchać się w melodie piosenek sprzed lat Powrót do wartości i do dziedzictwa, które pozostawiła nam Artystka. Niezwykle twórcze i ciekawe doświadczenie. Całość naszego pobytu uwieńczona została zabawą taneczną, na której to… niepełnosprawność jakby nie istniała. Pląsy i tańce stały się udziałem wszystkich uczestników spotkania. Ażeby było to możliwe potrzebne jest poczucie wspólnoty, solidarności, przyjaźni i otwartości. Tego wszystkiego doświadczyliśmy i zabieramy do naszych małych zwyczajnych światów. Mogliśmy się tu spotkać dzięki wsparciu jakie uzyskaliśmy z Miasta Bydgoszcz poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej-Dział Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt Arki
Przypominamy o trwającym projekcie:
Harmonogram
Kochani Arkowicze, prezentujemy harmonogram październikowy...
Wizyta w Inspektoracie Sił Zbrojnych
Zaproszenie do udziału w ciekawym projekcie...
Wizyta w Inspektoracie Sił Zbrojnych
Podopieczni Fundacji Arka to osoby otwarte i gotowe do działania. Kolejnym krokiem w naszym rozwoju była wizyta w bydgoskim Klubie Inspektoriatu Wsparcia Sił Zbrojnych. Spotkanie odbyło się 3 sierpnia bieżącego roku. Co robiliśmy w tak specyficznym i inspirującym miejscu? Otóż rozwijaliśmy i pomnażaliśmy talenty wokalne. Oczywiście repertuar dopasowany został do kontekstu. Za nami wspólne śpiewanie pieśni i piosenek na tzw. „wojskową nutę”, pod czujnym i profesjonalnym okiem naszej Miłki – Ludmiły Małeckiej. Spisaliśmy się śpiewająco. Był to również czas dobrych wspomnień i ciekawych rozmów.
Projekt
Kochani Arkowicze, powracamy do Was po przerwie wakacyjnej, z nową energią i informacjami. Oto kilka ważnych załączników, dotyczących naszego projektu. Informowaliśmy o nim już wcześniej na stronie, ale chętnie podzielimy się z Wami wieściami, dotyczącymi aktualnego przebiegu działań projektowych. Pozdrawiamy słonecznie! Niech moc będzie z Wami!
Błogosławieństwo....
Drodzy i Kochani Arkowicze,
W środę 6 lipca przybył do nas zaprzyjaźniony Kapłan, który mocą swojej posługi udzielił Błogosławieństwa nie tylko nam, ale też zakątkom budynku, w którym mamy siedzibę. Mogliśmy więc złożyć w Boże Dłonie to wszystko, co przed nami. Przy okazji tego niezwykłego spotkania nasunęły mi się refleksje, którymi pragnę się podzielić. Uczestnictwo w akcie poświęcenia konfrontuje nas z bardzo konkretnym rytuałem, nad którym zdarza się przejść bezrefleksyjnie, a przecież to taki widzialny znak Niewidzialnej Łaski.
Z drugiej strony pojawiło się we mnie pytanie, czy gdyby do wspomnianego spotkania nie doszło, to czy Pan Bóg odmówił by nam swego słonecznego i miłosnego Spojrzenia? Mam nadzieję, że w tym momencie wszyscy Czytający mocno, głośno i zdecydowanie zaprzeczają. Przecież patrząc wstecz na działania fundacyjne i te niby „przypadkowe” zbiegi okoliczności, widać, jak bardzo warkocz Bożej Łaski spleciony jest z nami, jak wiele dobra wydarzyło się przez inicjatywy, które na początku nie wróżyły powodzenia. Jak wiele ludzi, którzy skrupulatnie po dziś dzień ukrywają anielskie skrzydła pod swetrem, stanęło w naszych progach… Jak bardzo jesteśmy potrzebni, choć wydaje się nieraz, że kolejnego wyjazdu do Tryszczyna (na przykład), już na pewno nie da się zorganizować :) . No więc po co Błogosławieństwo ludzi i miejsca? – ktoś mógłby zapytać…. Po to, abyśmy jeszcze głębiej nauczyli się przyjmować Dobroć od Tego, Który jest Dobrocią i Radością samą. Który nieustannie pragnie nas wspierać i ochraniać. Ponieważ wierzymy głęboko, że te Boże Pocałunki dotknęły także Waszych pięknych serc…
Kiedy Miłość znajduje nas w codzienności...
Drodzy i Kochani Arkowicze,
Spieszę, by ogłosić - także tutaj - na stronie cudowną wiadomość! Otóż, nasi Podopieczni pozwolili odnależć się Miłości! Wydarzenie miało miejsce 30 kwietnia bieżącego roku. Myślę, że to najpiękniejszy i najbardziej odważny moment w życiu, by wspólnie podjąć codzienność, która przecież nie należy do łatwych, a przy tym poznawać siebie, budować bliskość, przyjmować to, co w nas piękne, ale i to, co kruche i niedoskonałe... Tym samym życzymy właśnie takich - szerokich i otwartych na siebie Serc, które razem przezwyciężą przeciwności, wielu radości, spełnienia marzeń i Miłości każdego dnia większej i dojrzalszej, a także zdrówka i realizacji tego wszystkiego, co możemy nazwać Wspólnym Pięknem!
Kapelusze podbijają świat...
Tym razem krótka relacja z czasu, który spędziliśmy na Wyspie Młyńskiej. Pięknie się tam zaprezentowała nasza grupa taneczna, która pokazała wszystkim pełne gracji i wdzięku tańce. Poniżej krótka foto-relacja. Sami przyznajcie, że elegancko się prezentują :) Za nami wiele atrakcji. Jak widać spotkaliśmy Misia Pandę, nie zabrakło żołnierzy i naszych ujęć w tańcu. Możemy śmiało powiedzieć, że integracja przebiegła wzorowo i z ogromną dozą radości... :)
Kapelusze... kapelusze...
W sobotę – 11 czerwca – na ulicach Bydgoszczy mogliśmy oglądać barwny przemarsz kapeluszowy, który zainaugurował tegoroczną SENIORIADĘ. Nie zabrakło tam również naszych – pięknie prezentujących się – Przedstawicielek... A kto nie widział, niech żałuje!! Przecież urok osobisty i wdzięk naszych Pań odzianych w kapelusze to zaledwie cząstka piękna, którą przekazujemy. Przede wszystkim nasz udział to podkreślenie tego, że wbrew przeciwnościom potrafimy się cieszyć. Nieść radość temu światu, który zdaje się sprzeniewierzać radości, ukazywać chęć życia tam, gdzie może dominować zniechęcenie, wnosić energię i kolory wprost w szarość życia, na którą niejednokrotnie lubimy się uskarżać. Zatem zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć i cóż dodać… Bierzmy przykład!
Projekt Arki
Arka w mediach: Magazyn miejski z dnia 14 kwietnia 2022 r.
Drodzy Arkowicze,
po raz kolejny zaznaczyliśmy naszą obecność w świecie mediów. Wierzymy, że ślad. który pozostawiliśmy wnosi dużo pozytywnych emocji i wzbudza nadzieję. Przede wszystkim jednak pokazujemy w jaki sposób przełamywać bariery fizyczne i psychiczne. Naszą misją jest odpowiedź na pytanie: Można? Ależ tak! Zapraszamy Was do obejrzenia materiału. Link poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=Z-By_wy1xHQ
Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami i refleksjami!
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Arkowicze, spieszymy do Was z życzeniami Radosnych Świąt Wielkanocnych. Nie chcemy jednak, by powyższe zdanie pozostało utartym sloganem. Przed nami czas, kiedy to dotykamy Tajemnicy Zwycięstwa Życia nad Śmiercią… A Życie ma tyle odcieni i możliwości. Nawet jeśli świat przynosi nam nowe odsłony bólu i cierpienia, kiedy zderzamy się z potężnymi mechanizmami zła, przemocy, strachu i beznadziei. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadamy w sobie nieskończone pokłady dobroci, nadziei i kreatywności. Nosimy w sobie radość, czasem nieco zapomnianą, porzuconą w codziennej gonitwie, albo stłamszoną przez ponure myśli. A przecież ona w nas nadal jest! Czeka na „swoją kolej”. Pragnie w nas znowu zakwitnąć jak złociste kwiatki na gałązkach forsycji. Radość przecież ma różne rozmiary. Bywa wielka, średnia i zupełnie mała. Radość jest wymagająca. Prosi nas byśmy zachowywali się jak Koneserzy, którzy potrafią smakować życie, a nie jak Ci, którzy biegną po nim galopem, „na łeb na szyję” z coraz większym znużeniem i zniechęceniem. Niech więc tegoroczna Wielkanoc pomnoży nasze zasoby radości, szczęścia i uśmiechu. Niech Zmartwychwstały Bóg – Dawca Wszelkiej Radości - ucałuje Wasze SERCA!!!
Barbara Olszewska, Iwona Skorupska, Emilia Glugla
Projekt - zaproszenie
Dzień Osób Zespołem Downa
Było nam miło gościć w dniu dzisiejszym w Urzędzie wojewódzkim z okazji obchodów Światowego Dnia zespołu Downa. Rozpoczęliśmy w sobotę udziałem w uroczystej mszy św w Katedrze Bydgoskiej pod przewodnictwem księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Dzisiaj podziwialiśmy prowadzenie uroczystości przez bohaterów dnia dzisiejszego jak również pokaz tańca ludowego przygotowany przez zespół tańca Ziemi Bydgoskiej wraz z Dziecięcym graffitti. Brawo !!!
Barbara Olszewska
Solidarni z Ukrainą
Obok tego co dzieje się za naszą granicą nie można przejść obojętnie.
Strach, szok, niedowierzanie, przerażenie, ból, cierpienie - to emocje, które towarzyszą naszym ukraińskim sąsiadom od kilku dni. Ale są dzielni. Walczą.
A my ich podziwiamy i wspieramy cały sercami, gestami, myślami, modlitwami. Na każdym kroku pokazujemy, że ludzka krzywda nie jest nam obojętna. Każdy pomaga jak umie, może i potrafi. I to jest w całej tej sytuacji najpiękniejsze.
Jako fundacja również stanowczo sprzeciwiamy się tej wojnie. Gorąco zachęcamy do pomocy Ukrainie. Każda pomoc się liczy.
Prośba o wsparcie w ramach 1 %
Serdecznie prosimy o 1%
Grosik do grosika i zrobi się duuużo grosików, z których będziemy mogli pomagać naszym Cudownym Niepełnosprawnym.
KRS 0000294020
DZIĘKUJEMY!!!
Fundacja Arka Bydgoszcz
Ostatki w Arce :)
Okres zimowych balów i zabaw dobiega końca . Ostatnie dni karnawału zawsze świętowano najhuczniej. Zwyczajowo najgorętsza zabawa zaczynała się w Tłusty Czwartek a kończyła we wtorek przed Środą Popielcową. W Arce zamiast tłustego czwartku mieliśmy swoją „Tłustą środę” Całą ekipą zjawiliśmy się w „Tobiaszu” i przeżywaliśmy razem „Lata 20- te lata 30- te” W klimat tamtych lat wprowadzili nas Ludmiła Małecka i Artur Grudziński i oczywiści my sami przybywając na spotkanie w strojach z epoki.
Ponieważ na Arce nie tylko się bawimy ale i pracujemy więc każdy musiał zaśpiewać z Miłką i Arturem piosenkę z tamy lat . Zatańczyliśmy nawet charlestona . Teraz możemy zaśpiewać: „....Lata dwudzieste lata trzydzieste Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem”
Przed nami następne spotkanie. Przeżywać będziemy lata 50 i 60 te . Już się nie mogę się doczekać
Dziękujemy Restauracji Tobiasz za miłe przyjęcie i za przygotowaną niespodziankę.
Kasia
Noworocznie… Czyli o tym, że w sercu można zmieścić radości, smutki i wielką nadzieję…
Kochani Arkowicze,
za nami już kilka dni Nowego Roku. Mamy nadzieję, że zaczął się dla Was pomyślnie i pozwala Wam rozwijać nadzieję. Rzeczywistość wokół nas nie jest łatwa. Właściwie możemy śmiało powiedzieć, że powodów do smutku istnieje całkiem sporo. Jednak natrafiłam na pewne zdanie, które bardzo mnie zainspirowało, mianowicie: Światło najbardziej widoczne jest pośród ciemności. Proste i prawdziwe! Pewnie każdy z nas posiada takie przestrzenie w sercu, które są trudem, zmartwieniem, przeszkodą, walką… A jednak wszystko to, może stać się miejscem, w którym mocniej rozbłyśnie nasze wewnętrzne światło… I tego pragniemy Wam i sobie życzyć, bądźmy Światłem! Rozjaśniajmy i ocieplajmy świat swoją radością, uśmiechem, pasją, życzliwością, prostotą serca. Twórzmy i kierujmy nasze oczy w stronę Piękna, w stronę tego, co właściwe i dobre. W stronę tego, co proste i tak bardzo nam wszystkim potrzebne, a więc w stronę relacji, wsparcia, wzajemnej pomocy i umocnienia. Jasne, że wokół pełno haseł w stylu: Nowy Rok – nowy(a) ja. I tego też życzymy Sobie i Wam – jeśli powzięliśmy postanowienia noworoczne, niech sił przybywa do ich realizacji. Ale… Może po prostu podziękujmy sobie nawzajem za przeżycie, a czasem wręcz przetrwanie mijających 12 miesięcy, które wiele nas wszystkich kosztowały. Choć przecież nie brakowało chwil pięknych i wzruszających.
Jak wiecie, miniony rok obfitował w Fundacji w wiele wydarzeń, zarówno tych, z których możemy być dumni, jak choćby spektakl teatralno muzyczny "Nasze serca są pełne miłości do Ojczyzny" .Pierwsza nagroda w kategorii teatr w X Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób niepełnosprawnych pt. Dwa serca jedna miłość Ojczyzna zorganizowanym Przez Fundację Wiatrak z Bydgoszczy. Dalej: "Więc choć pomaluj mój świat"- przygotowanie wydarzenia artystycznego podczas kolejnych warsztatów teatralno- malarskich w Tryszczynie.Wydanie ksiązki Listy do....Agnieszki Michalik która ma sprawić ze po jej lekturze zatrzymamy się w biegu i docenimy piękno świata. Kolejnymi wydarzeniami były działania artystyczne czyli „Bydgoskie Arte fakty" wystawa malarstwa w Bydgoskim Centrum organizacji Pozarządowych i Wolontariatu czy Kujawsko Pomorskie reminiscencje - wystawa prac malarskich grupy Pozytywni działąjącej przy Fundacji Arka. Przedstawienie urokliwych zakątków grodu nad Brdą jako hołd dla tych którzy odbudowywali i kreowali nasze miasto Bydgoszcz. I co ważne zakończenie i podsumowanie konkursu „Pocztówka - pory roku z przesłaniem”-
Nie zabrakło również momentów w których doświadczyliśmy chwil ogromnego smutku i bezradności… W minionym roku odszedł od nas Marek Dubiński, o którym możecie poczytać więcej w tekstach umieszczonych poniżej strony. Znajdziecie tam osobiste wspomnienia o Marku, wyrażające ból, tęsknotę, a także, a może przede wszystkim, WIELKĄ WDZIĘCZNOŚĆ za Niego samego i za wszystko, czym obdarował nas.
Kolejną osobą, którą w tym roku pożegnaliśmy był Jacek Ryng – niezwykły człowiek, zarządzający naszą stroną internetową. Odszedł od nas 07.11.2021. Na pokładzie Arki zaistniał w 2004 roku swoim opowiadaniem pt.” Rozbitek na wyspie” wydanym w książce „Świat i ja moje dobre i złe dni”. Potem były inne opowiadania w kolejnych publikacjach jak „Apetyt nażycie” , „Przyjaciel doda Ci skrzydeł”. Był twórcą naszej strony internetowej i współtworzył ją do ostatnich dni ...
Jak w kilku słowach przedstawić tak wyjątkowego człowieka?
Jacek nosił w sobie światło. I był zaprzeczeniem wszystkiego, co proponuje mam świat. A co nam proponuje? Aktywność, bycie na topie, ciągłe sprostanie standardom, spełnianie norm. I owszem. Staramy się, nawet dorastamy niejednokrotnie, odnosząc liczne sukcesy, a jednak bywamy przeraźliwie smutni, zmęczeni, zniechęceni. On natomiast przykuty do wózka inwalidzkiego, obciążony niemocą własnego ciała i mięśni, które bezlitośnie zanikały, nosił w sobie niegasnące słońce… Słońce uśmiechu, dobrego słowa, czułości i niesamowite odwagi życia pomimo… Odwagi nie poddawania się… Odwagi nie poddawania się… Jak bardzo nam daleko Jacku do Ciebie. Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero teraz, gdy śmierć weszła w Twoją i poniekąd naszą rzeczywistość. Odszedłeś, choć nie bez walki. Wzruszająco pragnąłeś życia. Dlaczego? Bo rozpoznałeś dużo wcześniej od nas, co jest w nim najważniejsze. Kochałeś i pozwalałeś siebie kochać w sposób najbardziej pokorny… Dziękujemy Ci. Stajemy wobec Twojej śmierci bezradni jak dzieci, a wydawało się, że to Ty byłeś bezradny… Przecież potrzebowałeś pomocy we wszystkim. W najprostszych czynnościach… A jednak Twoje życie niezmiennie pozostawało przestrzenią cudów: Na prowadzoną przez Ciebie stronę internetową https://przyjaciel.info.xn--zagldao-s4a56c/ dziennie setki osób w poszukiwaniu słów nadających sens ich życiu. W Swojej publikacji „Aby nie zmarnować życia” podpowiadałeś jak odnaleźć się w tym zwariowanym świecie. Podróżowałeś, skupiałeś wokół siebie mnóstwo ludzi, tworzyłeś i pisałeś wiersze .
Teraz my stajemy kompletnie rozbici, pozbawieni Ciebie – Największego Cudu. Śmierć jak zwykle złamała nasze liczne zabezpieczenia, nasze aktywności milkną. Staliśmy się Tęsknotą i wciąż wypatrujemy światła Twego uśmiechu. I wydaje nam się teraz , że zgasł na zawsze…. A może Twój uśmiech dobroć i czułość rozkwitną nieskończenie? Uwolnione od ograniczeń schorowanego ciała, wózka, czterech ścian Twojego pokoju?\Kochany Jacku, wspieraj nas!
Kochani, niech to wszystko co za nami otwiera nas na wdzięczność, bo przecież nosimy w sobie światło, którego otaczający świat tak bardzo potrzebuje!
Barbara Olszewska, Paulina Sankiewicz, Katarzyna Boruch i Emilia Glugla
(żródło: Pinterest)
Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś, 3 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Niezwykle podoba mi się zaimek w tym określeniu. Bo przecież niepełnosprawność nas nie definiuje. Stanowi ważny składnik naszego bycia, ale nie determinuje nas ostatecznie. Dlaczego tak myślę? Ponieważ kiedy przyglądam się osobom, które w potocznym rozumieniu zostały skrzywdzone przez los to mam ochotę postawić pytanie, czy rzeczywiście? Przecież osoby te mają zachwycające nastawienie do życia, kochają je i doceniają. Potrafią cieszyć się drobnostkami. Posiadają wiedzę i doświadczenie dotyczące poczucia szczęścia. Tak, osoby z niepełnosprawnościami potrafią być szczęśliwe po prostu. Trudna to sztuka w dzisiejszym świecie. Nam potrzeba coraz więcej do szczęścia: odpowiedniej temperatury, pogody za oknem, zasobności portfela, sprzyjających okoliczności no i zdrowia. Nic w tym złego. Jednak osoby borykające się z tym, co my nazywamy nieszczęściem, brakiem zdrowia , pechem, niekorzystnym zrządzeniem losu odnajdują szczęście w dużo szybszym tempie: relacja, pocałunek, bycie razem, gra w planszówki, spacer, herbata, zapalona świeca, wiersz… I tym szczęściem emanują. Wyrażają je twórczo w poezji prozie, w zdobywaniu górskich szczytów, w tańcu na wózku inwalidzkim, w zdobywaniu medali na paraolimpiadach, w tym zwykłym codziennym: „Nie poddaję się” ukrytym za świetlistym uśmiechem….
Czego więc możemy Wam życzyć Drodzy Posiadacze Szczęścia Głębokiego? Abyście nas nieustannie tym szczęściem zarażali i inspirowali. Życzymy Wam siły i tego, by na świecie nie zabrakło tych, którzy niosą Wam pomoc, ulgę i ukojenie. Życzymy Wam rozkwitu i dalszego rozwijania licznych talentów, życzymy Wam zdrowia i radości wciąż nowych. I Miłości, ogromnej Miłości, tak bardzo potrzebnej nam wszystkim jak ciepło słońca.
Emilia Glugla wraz z Fundacją Arka Bydgoszcz
(fotografia z archiwum Fundacji Arka Bydgoszcz)
Pożegnanie...
Msza św. od fundacji za duszę Marka
Połączmy się w wspólnej modlitwie za Marka Dublińskiego.
Msza św. od fundacji za duszę Marka
12.10.2021r. o godz 7:00
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP
ul. Saperów 63, Bydgoszcz
Marka wspomina Magda Maternicka
Myślę, że Marka Dubińskiego wszyscy będziemy wspominać
- jako Człowieka z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie,
- jako tego, który był bardzo dumny ze swego Syna,
- jako Kogoś, kto uczył nas, że to, co ma się do powiedzenia, jest znacznie ważniejsze od tego,,jaką ma się dykcję, choć wymowę warto ćwiczyć i Marek także ją ćwiczył (widać było tego efekty przecież),
- jako Kogoś, kto pokazywał, że nasze bogactwo i potencjał są ważniejsze, niż nasze słabe strony,
- jako Kogoś, kto wyjaśnił nam, że tenis stołowy - to niezupełnie to samo co ping-pong...
Bardzo miło mi było spotykać Marka D. przez 12 lat na pokładzie Arki. Ostatnim razem nie wyglądał na Kogoś,kto ma przed sobą niecały miesiąc,
Z wyrazami Hołdu dla Marka D.
Magdalena Maternicka
Pożegnanie Marka
Drodzy Arkowicze,
uderzyła nas niezwykle trudna informacja o śmierci Marka Dubińskiego, który odszedł w sobotę. Człowiek wytrwały, niezłomny, o ugruntowanym charakterze i jasnych poglądach. Przede wszystkim jednak Przyjaciel, który potrafił zapalić słońce nawet w najbardziej pochmurne dni. Któż z nas nie pamięta jego smacznych dowcipów i charakterystycznego sposobu bycia. Marek był… (tak trudno pisać o tym w czasie przeszłym) pełen szlachetności, oddany wartościom, które wyznawał. Potrafił wcielać je w życie. Działał bez zbędnych słów, przekraczając własne ograniczenia, które narzucała mu niepełnosprawność. Pokonywał je z lekkością, pełen uroku . Sportowiec, rozgrywający turnieje tenisa stołowego z pasją i wielokrotnie zwycięsko. Marek był twórczy, zarażał nas swoją wrażliwością, dobrocią i pogodą ducha. Potrafił wyrażać swoje wnętrze za pomocą słów. Doceniał i kochał życie…. Marku dziękujemy Tobie za każdą chwilę, którą mogliśmy spędzić wspólnie. Dziękujemy za dobro i radość, które przynosiłeś i rozdawałeś obficie… Niech Dobry Bóg przytuli Cię do Serca!
Ciechocinek 2021- wernisaż „Siła Marzeń"
19 września 2021r. grupa taneczna Fundacji Arka Bydgoszcz zawitała do Ciechocinka by zaprezentować owoce swojej pracy na malarsko poetyckim wernisażu „Siła Marzeń „ zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Nasza Ostoja” .. Była to świetna okazja by pokazać i zachęcić innych do ruchu przy muzyce . Dzięki Agacie Krzyżanowskiej ,która zaprosiła nas na to wydarzenie mogliśmy cieszyć się ze wspólne spędzonego czasu, i podziwiać osiągnięcia artystyczne innych uczestników wystawy. Po występie zostaliśmy zaproszeni na obiadek . Niestety goniące nas minuty i dość zimna aura nie sprzyjała zwiedzaniu Ciechocinka, ale co stoi na przeszkodzie żeby wrócić? Nic!
Tryszczyn 2021
Informacja dla osób biorących udział w tegorocznym spotkaniu integracyjnym w Tryszczynie.
Każdy z uczestników, który zamelduje się w hotelu otrzyma obiad.
Do osób, które będą przyjeżdżały do Tryszczyna PKSem.
Po wyjściu z Dworca PKP, prosimy przejść na drugą stronę ulicy i wsiąść w tramwaj linii 5 (Łoskoń) lub 8 (Kapuściska). Do przejechania będzie 7 przystanków. Wysiadacie na przystanku „Dworzec Autobusowy”. Po prawej stronie będzie widoczny dworzec autobusowy a po lewej Centrum Handlowe Focus. W tym momencie w zależności, który rozkład jazdy wybierzecie musicie się udać albo na dworzec autobusowy albo na przystanek przy Focus od strony ul OGIŃSKIEGO (przystanek od strony Mostu Uniwersyteckiego). W Tryszczynie wysiadacie na przystanku przy sklepie DINO. Na stornie internetowej fundacji po wejściu w zakładkę „działalność” jest zakładka „Tryszczyn 2021”. Są tam umieszczone rozkłady jazdy autobusów.
W przypadku pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt z fundacją.
Planujemy małą aukcję, więc jeśli macie jakieś fajne drobiazgi i chcecie dać im drugie życie, zachęcamy do zabrania .
Prosimy o zabranie dobrych humorów!
Do zobaczenia ! :D
Poradnictwo specjalistyczne w Arce
Kochani, trwają zapisy na czerwiec. Są jeszcze wolne miejsca. Chętny za zapisanie się do projektu prosimy o kontakt z fundacją lub przesłanie dokumentów drogą elektroniczną (zakładka: "Nasze projekty" -> "Poradnictwo specjalistyczne w Arce dla Osób niepełnosprawnych i opiekunów".
Zapraszamy serdecznie :)
plakat-00
Arteterapia
Poradnictwo specjalistyczne w Arce dla osób niepełnosprawnych i opiekunów (2)
Mistrzów się nie zapomina
Śp. Krzysztof Krawczyk.
Mistrzów się nie zapomina.
Artysta wybitny, wspaniały, o nietuzinkowym głosie, o nienagannej aparycji, ikona muzyki polskiej, dla wielu wzór, artysta, który porywał tłumy i młodych i starszych.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy zatańczyć do jednego z Jego hitów.
Spoczywaj w pokoju.
Wielkanoc
Zajączek Wielkanocny
Dzień Mężczyzn
Drodzy Panowie O Was również pamiętamy w dniu Waszego święta
Abyście zawsze zdrowi byli, szczęśliwi, aby wokoło była miłość i radość, aby auto się nie psuło i bak był zawsze pełny, żeby zawsze było zielone i żebyście nigdy w korkach nie stali, abyście mieli zawsze dużo energii i z życia czerpali ile się da! Sto lat !
Dzień Kobiet
Kochane Panie !
Wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta
Życzymy Wam zdrówka, szczęścia, miłości, pogody ducha, żeby słoneczko zawsze Wam świeciło, dziurki w rajstopach się nie robiły, kwiatki nie więdły, obiady nie przypalały, kurz nie siadał na meblach i żeby można było jeść dużo słodyczy bez konsekwencji Bawcie się dobrze bo dziś piękny dzień
Warsztaty muzyczne
Kochani ! Mamy dla Was wspaniałą wiadomość :D
Zapraszam Was na warsztaty muzyczne :D
Wtorek o godz 16:00. Zaczynamy 02.03.2021 r. :D
Odmrożenie
Serdecznie prosimy o Twój 1%
Serdecznie prosimy o Twój 1%
Pomóż nam pomagać
KRS 0000294020
Jeszcze chwila
Kochani
Powoli przymierzamy się do tego żeby zajęcia ponownie się odbywały. Jednak, z uwagi na mrozy, śnieżyce i śliskie chodniki, jeszcze chwile poczekamy. Zdrowie najważniejsze
Trzymajcie się ciepło
Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Serdecznie Zapraszamy do obejrzenia nagranego koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Co roku oglądaliśmy go razem, w tym roku z wiadomych względów jest inaczej. Ale cieszymy się, że i tak możemy Wam go pokazać, choć troszkę inaczej.
Nasza radość i duma nas rozpiera gdy widzimy naszych Arkowiczów na scenie OPERY NOVA! Zobaczcie występ Dawida Polińskiego - bardzo utalentowanego Arkowicza.
Zapraszamy !
Strona 1 z 3