Fundacja Arka

Bydgoszcz

ksiazka przelom_300

? Opisywane w książce ?Przełom ? się" ludzkie losy mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego wstrząsającego filmu ? mówi bibliotekarka z Bydgoszczy Krystyna Skiera. ? Ta książka z pewnością będzie dla wielu drogowskazem, jak żyć ? twierdzi wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek.

Bohaterami i autorami książki Fundacji Arka z Bydgoszczy ?Przełom ? się" są poławiacze przełomów. To ludzie, którzy odpowiedzieli na konkurs rozstrzygnięty 11 października w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. W swoich tekstach poruszają sprawy bliskie każdemu człowiekowi, a więc problemy dzieciństwa, syndromu odrzucenia, walki ze słabościami i brakiem zaufania, a także oswajaniem bólu i ciemności. Mimo trudnych tematów jest w nich dużo optymizmu i nadziei.

Maria Szmuda z Gorzowa Wlkp. wyznała: ?Dotarło do mnie, ile jeszcze mam", a Zenon Miszewski z Ustki zrozumiał, po co żyje. Z kolei Arkadiusz Zając z Solca Kujawskiego napisał: ?Dzięki kontaktowi z niemieckimi studentami i stypendystami z innych krajów nie skupiam się wyłącznie na swoich własnych problemach, które ? jak się okazało ? nie są największe".

Książka pełna jest wyznań ludzi zwykłych, których życie okupione zmaganiem z niemocą czyni ich niezwykłymi i pokazuje innym, jak się nie poddać okrutnemu niejednokrotnie losowi. Przełomy, jakich doświadczyli konkursowicze, są inspirującym materiałem do przemyśleń nad życiem każdego z nas.

?Przełom ? się" to siódme wydawnictwo Fundacji Arka Bydgoszcz, także przełomowe, bo zupełnie inne niż sześć jego poprzedniczek. Wyróżnia je szata graficzna oraz dostępność w wersji dźwiękowej. Całość zaprezentowano na spotkaniu ok. 70 laureatów konkursu w Pieczyskach koło Bydgoszczy. Ze 106 prac, jakie napłynęły do Fundacji Arka, kapituła, w której zasiedli dziennikarze, psycholog i lekarz, szczególnie wyróżniła Annę Kokot z Przeżmierowa... Marię Golonkę z Sosnowca, Jarosława Andrasiewicza z Łodzi, Martę Borek z Krakowa i Arkadiusza Zająca z Solca Kujawskiego.

To ich teksty otwierają ponad 170-stronicowy tom, przedstawiony na specjalnej konferencji, w której uczestniczyli: pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych przy prezydencie miasta Bydgoszcz Andrzej Ofczyński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy Renata Dębińska i jej zastępca Ewa Taper, sekretarz Koronowa Ewa Sosnowska, wikariusz generalny Diecezji Bydgoskiej ks. Bronisław Kaczmarek i dyr. Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen Maria Sęska oraz gospodarz spotkania, kierownik WDW ?Żagiel" Eugeniusz Podbielski.

Wszyscy podkreślili, że różnorodność przełomów życiowych pokazanych w książce jest zaskakująca. ? Ta pozycja powinna być obowiązkową lekturą na studiach psychologicznych i pedagogicznych, bo zawiera takie mądrości, których student nie znajdzie nigdzie, tylko w prawdziwych ludzkich historiach ? powiedziała psycholog Anna Strojny, która zasiadała w kapitule konkursu.

Spotkanie w Pieczyskach to nie tylko konferencja poświęcona wydaniu książki czy wykład psychologa, ale też integracyjne warsztaty fotograficzne, aktorskie i dziennikarskie, które pozwalały doświadczać kolejnych przełomów pod okiem fotografa Janusza Michalskiego z Bydgoszczy, aktora Teatru Śląskiego z Katowic Zbigniewa Wróbla i dziennikarki z Gorzowa Wlkp. Hanny Kaup.

Warsztaty, które miały swoją siódmą edycję, zamknęły w całość działania osób niepełnosprawnych, którym zależy na burzeniu murów między ich światem i światem ludzi zdrowych. Ci ludzie chcą ? jak Anna Kokot ? nie czekać w życiu na przełomy, ale samemu je odnajdywać i wabić do siebie. W ten sposób łatwiej poszukiwać miłości, przyjaźni i sposobów na życie.

Koniecznie sięgnijcie po to wydawnictwo. Dajcie się wciągnąć w sidła poławiaczy przełomów.

/Tekst powstał w czasie warsztatów dziennikarskich, a zdjęcia ? fotograficznych./

Fundacja Arka Bydgoszcz
ul. Warszawska 25
85-085 Bydgoszcz
tel. 52 322 56 70
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Adrian Nawrot ?Po prostu żyć w pełni, nie opuszcza mnie optymizm, pokonywałem bariery w ludziach i w sobie"

Adrian Nawrot Kępno
 

Danuta Kijewska ?Wierzę w przypadki i w scenariusz zapisany przez Boga, od 14 lat maszeruję razem z rakiem"

Danuta Kijewska Gorzów Wlkp.
 

Elżbieta Szklarska ?Na mojej drodze pojawił się dobry anioł, a wkrótce cała rzesza dobrych aniołów"

Elżbieta Szklarska Toruń
 

Gabriela Hoppe ?Czy przełom każdego dotyka i jego przeżycie każdemu się należy..."

Gabriela Hoppe Bory Tucholskie
 

Katarzyna i Jacek Rąpca ?Z jednej strony nie rozumiem bezsensownej pogoni zdrowych, z drugiej zadziwia mnie nic nierobienie niepełnosprawnych, którzy nie wymagają nic od siebie, tylko oczekują od otoczenia"

Katarzyna i Jacek Rąpca Wejherowo
 

Krzysztof Sikorski ?... zrozumiałem, że aby przetrwało to, co piękne, musimy się nauczyć to pielęgnować"

Krzysztof Sikorski Solec Kujawski
 

Paulina Izabela Romanowska ?Marzyłam, by poczuć się jak zawodowa modelka"

Paulina Izabela Romanowska Toruń
 

Regina Adamowicz ?Jeszcze jestem"

Regina Adamowicz Koszalin
 

Renata i Ryszard Pawelczak ?Codzienność dla jednych szara i monotonna, w każdej sekundzie ma dla mnie największą wartość"

Renata i Ryszard Pawelczak Bydgoszcz
 

Renata Roganowska ?Dość siedzenia w domu"

Renata Roganowska Połczyn Zdrój
 

Sebastian Telenga ? pracę o nim napisała siostra Dorota Rajkowska ?... warto się przełamywać i próbować otwierać kolejne drzwi"

Sebastian Telenga Wrocław

Inne zdjęcia z warsztatów fotograficznych

Mamy profil na Facebooku

1,5 % dla Funkcji Arka

Przekaż nam 1,5%
ze swojego rozliczenia
podatkowego.

Pomóż Nam Pomagać...

logo oppNasza Fundacja to organizacja
pożytku publicznego.

KRS: 0000294020 

 

1 5 3x2

   Czytaj więcej...

Spotkanie z Mistrzem

Drodzy Arkowicze!

Jest już dostępna płyta z tegorocznego spotkania w Pieczyskach. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Fundacją. tel. 52 322 56 70

spotkanie 2014

Polecamy

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 318

Wczoraj 358

W tym tygodniu 676

W tym miesiącu 6528

Wszystkie wizyty 1289753

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu