Fundacja Arka

Bydgoszcz

Działalność Fundacji

 

Fundacja postawiła sobie za cel przybliżenie społeczeństwu środowiska osób niepełnosprawnych.

"Odkrywamy świat osób niepełnosprawnych" to nasze podstawowe hasło.

Przez nie realizujemy aż dwa punkty działalności statutowej, a więc integrację społeczną oraz działalność oświatową i wydawniczą w zakresie współistnienia zdrowych i chorych.

Spotkanie w Ustroniu

Odkrywanie świata osób niepełnosprawnych zaczęliśmy od ogłoszenia konkursu w 2003 roku pt. "Świat i ja moje dobre i złe dni" polegający na opisaniu przez uczestnika swoich dobrych i złych chwil w życiu. Wyróżnione opowiadania wydaliśmy w książce pod konkursowym tytułem.

Jedna z uczestniczek pisze "nie miałam okazji by poznać świat, świat nie miał okazji by poznać mnie"

Tą pozycją umożliwiliśmy światu poznanie wielu wspaniałych uczestników naszego konkursu.

W 2004 roku poprzez konkurs: "Uśmiech dobry na wszystko - poszukujemy niepełnosprawnych satyryków" chcemy przedstawić społeczeństwu niepełnosprawnych, jakich jeszcze nie znamy, którzy mimo niedogodności losu potrafią patrzeć na świat z humorem, z przymrużeniem oka dostrzegać jego niedoskonałości.

Do aktywizacji niepełnosprawnych przyjęliśmy formę konkursu, bowiem można z nią trafić do wszystkich, nawet tych z małej miejscowości.

Celem tych przedsięwzięć jest szerzenie idei akceptacji społecznej i tolerancji.

Główny cel to integracja osób niepełnosprawnych poprzez działania twórcze. Chcemy stworzyć artystyczną grupę twórczą, która stworzy materiał i nawiąże kontakty z istniejącymi grupami teatralnymi, którzy profesjonalnie przedstawią materiał na scenie.

 

Aktywizujemy niepełnosprawnego poprzez różne formy: konkursy, wystawy, warsztaty, konferencje, spotkania integracyjne. Odrywamy go od jego miejsca zamieszkania i jakby automatycznie wprowadzamy pewne elementy rehabilitacji psychicznej. Powodujemy, że przez chwilę zapomina on o swoim położeniu i korzysta z form rekreacji w praktyce dostępnym zdrowym.

Z naszego dotychczasowego doświadczenia i w oparciu o przeprowadzone ankiety wynika, że niepełnosprawni jak i ich rodziny niezwykle sobie cenią tę formę rehabilitacji.

To oni wymyślili hasło poprzez aktywizację i integrację do rehabilitacji.


Internauci w Ustroniu

Najlepiej obrazuje to zjazd społeczności internetowej osób niepełnosprawnych

Każde takie spotkanie to okazja do przedstawienia osiągnięć, wytyczenia sobie zadań na przyszłość, wymiany doświadczeń, możliwość spotkania z przedstawicielami władz, aktywny udział w zajęciach sportowych. Dla mniej aktywnych to sposób pokazania jak można żyć mimo wszystko.

Najważniejsze w tym wszystkim to fakt, że osoby będące tylko i wyłącznie w kontakcie telefonicznym chcą się tak poprostu poznać i spotkać.

Opracowane przez nas ankiety rozprowadzane w środowisku osób niepełnosprawnych mają w przyszłości pomóc fundacji stworzyć program celujący w prawdziwe potrzeby tego środowiska. Ponadto mają nas upewnić, że kierunek przez nas obrany jest słuszny.

Mamy profil na Facebooku

1,5 % dla Funkcji Arka

Przekaż nam 1,5%
ze swojego rozliczenia
podatkowego.

Pomóż Nam Pomagać...

logo oppNasza Fundacja to organizacja
pożytku publicznego.

KRS: 0000294020 

 

1 5 3x2

   Czytaj więcej...

Spotkanie z Mistrzem

Drodzy Arkowicze!

Jest już dostępna płyta z tegorocznego spotkania w Pieczyskach. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Fundacją. tel. 52 322 56 70

spotkanie 2014

Polecamy

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 217

Wczoraj 317

W tym tygodniu 534

W tym miesiącu 5429

Wszystkie wizyty 1298036

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu