Fundacja Arka

Bydgoszcz

ksiazka_przenikanie_300

...a co na to powiedzą ludzie? Brak piersi..? ? Są to słowa bliskiej mi osoby, które bolą do dziś, dlatego jestem za tym aby jak najwięcej mówić o problemach ludzi niepełnosprawnych, że są i żyją wśród nas, uświadamiać ludzi, że życie może się składać z różnych etapów ? dobrych i złych ? ale tylko pozytywne myślenie, reakcje, otwartość na drastyczne tematy, spotkania i rozmowy pomiędzy sprawnymi i niepełnosprawnymi, wymiana doświadczeń, wiedzie w dobrym kierunku.

Danuta Kijewska ? uczestniczka Konkursu 

Drodzy Czytelnicy!

Już po raz szósty w naszym cyklu wydawniczym ?Odkrywamy świat osób niepełnosprawnych" próbujemy przybliżać Czytelnikom problemy dotyczące tego środowiska. Czynimy to poprzez publikacje prac wyróżnionych w ogłaszanych przez nas konkursach, a których tematy bezpośrednio dotykają życia osób niepełnosprawnych.

Poprzednie edycje zawierały wyłącznie opinie i relacje osób niepełnosprawnych.  W tym roku do grona uczestników konkursu ?Sprawni, niepełnosprawni. Przenikanie światów" zaprosiliśmy również osoby spoza środowiska. To nasz mały krok w kierunku integracji. Uczestnicy mieli opowiedzieć, czy ?opłaca się" ludziom zdrowym zawierać znajomości, a nawet przyjaźnie, z niepełnosprawnymi? Opisać doświadczenia dotyczące relacji (pozytywnych i negatywnych) oraz interakcji między niepełnosprawnymi a resztą społeczeństwa. Wskazać, jakie zachowania, umiejętności i wiedzę przejmują od siebie nawzajem. Przedstawić niepełnosprawnego nie tylko jako biorcę, ale też dawcę.

W odpowiedzi na Konkurs do Fundacji wpłynęły 134 prace, w tym 24 od osób zdrowych. Patrząc na te proporcje należy stwierdzić, że nasze przedsięwzięcie w kierunku integracji okazało się tylko małą próbą, ale jak mówią słowa piosenki ?Najtrudniejszy pierwszy krok..." Mamy nadzieję, że przed nami następne i że nie zboczymy z wytyczonego szlaku.

Tegoroczna Kapituła Konkursu w składzie:

? Ewa Kurzawa ? dyrektor anteny Radia PIK
? Anna Strojny ? psycholog,
? Renata Berg ? prawnik
? Renata Sukiennik ? polonistka, z-ca dyrektora Gimnazjum nr 28
? Stefan Pastuszewski ? pisarz
? Krzysztof Kranz ? pełnomocnik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji dokonała podsumowania Konkursu, biorąc pod uwagę głównie prace bezpośrednio związane z tematem. W tej edycji Konkursu nie przyznano GRAND PRIX, natomiast nagrodzono prace sześciu osób.

I miejsce ex aequo zajęły:

Danuta Piotrowska za tekst pt ?Kompatybilni" oraz Marta Skrobacka za pracę pt ?Pośrodku stał mur"

II miejsce otrzymała Anna Kokot za ?Kształt na materacu"

III miejsce: Jacek Ryng za tekst ?Przyjaciel doda ci skrzydeł"

IV miejsce: Małgorzata Kołodziejska za pracę ?Dopóki ziemia kręci się.."

V miejsce: Marta Szklarska za ?Sekret, o którym niewielu ma pojęcie"

Wyróżniono również prace Agnieszki Polityki, Jerzego Borcherta, Daniela Gapińskiego, Katarzyny Fojcik, Magdaleny Maternickiej, Hanny Pasterny, Marty Pietrzyk i Marty Władek. Inne zauważone przez Kapitułę prace w całości lub obszernych fragmentach wydrukowano w różnych rozdziałach tej książki.

Honorowy patronat nad tegorocznym Konkursem objęła Pani Aleksandra Poeplau ? Pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych i Rodziny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Spośród prac, które wpłynęły na Konkurs przyznana została nagroda specjalna. Laureatem wyróżnionym Przez Pełnomocnika Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych został Daniel Gapiński za opowiadanie ?Drzewo"

Przed lekturą książki zapraszam do zapoznania się ze słowem, jakie do uczestników Konkursu i Czytelników tej książki skierowała Pani Aleksandra Poeplau.

Barbara Olszewska
Pełnomocnik Fundacji Arka Bydgoszcz

Refleksje o książce Agnieszki Polityka

Refleksje o książce Marty Władek

Zamówienia:

FUNDACJA ARKA
ul. Warszawska 25
85-058 Bydgoszcz

tel. 0-52 322 56 70

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Mamy profil na Facebooku

1,5 % dla Funkcji Arka

Przekaż nam 1,5%
ze swojego rozliczenia
podatkowego.

Pomóż Nam Pomagać...

logo oppNasza Fundacja to organizacja
pożytku publicznego.

KRS: 0000294020 

 

1 5 3x2

   Czytaj więcej...

Spotkanie z Mistrzem

Drodzy Arkowicze!

Jest już dostępna płyta z tegorocznego spotkania w Pieczyskach. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Fundacją. tel. 52 322 56 70

spotkanie 2014

Polecamy

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 187

Wczoraj 317

W tym tygodniu 504

W tym miesiącu 5399

Wszystkie wizyty 1298006

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu