Fundacja Arka

Bydgoszcz

Arkowe spotkanie w Tryszczynie

 

Arkowe spotkanie w Tryszczynie

 

     Niejaki Richard Webster pisał: Wszyscy mamy nadzieje, marzenia i pragnienia. Dzięki naszym kreatywnym umysłom mamy zdolność zmiany idei w rzeczywistość. Tak też zadziało się podczas pobytu Arki w Tryszczynie. Spotkanie dedykowane było uczestnikom projektu Fundacji, którzy rozwijają  uzdolnienia i talenty w dziedzinie malarstwa i tańca. W procesach twórczych towarzyszyli Artyści scen muzycznych: Ludmiła Małecka i Artur Grudziński,  a także artysta – plastyk Waldemar Zyśk, wraz z żoną Małgorzatą, która całość spotkania ubogacała poruszającym akompaniamentem na skrzypcach. Nad przebiegiem spotkania czuwała dziennikarka Hanna Kaup z Gazety Gorzowskiej, która wrażliwym i profesjonalnym pstrykiem aparatu uwieczniała chwile najpiękniejsze. Fotorelację jej autorstwa znajdziecie poniżej.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było postaci Andrzeja Szwalbego. Człowiek niezwykły i wciąż mało znany. Dlatego pozwolę sobie przytoczyć kilka faktów z bogatego życiorysu.

     Urodził się 30 czerwca 1923 r. w Warszawie. I od tego momentu w życiu naszego bohatera działo się wiele, jednak przejdę do wątków związanych z Bydgoszczą, gdyż tekst ten mógłby okazać się zbyt obszerny. I tak  w 1953 r. powstała Państwowa Filharmonia Pomorska, a Szwalbe stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Filharmonii.

W kolejnych latach przeprowadzał z pasją kolejne przedsięwzięcia: stał się jednym z inicjatorów powstania Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego (1959), był pomysłodawcą zbudowania w Bydgoszczy Teatru Muzycznego (1960), a gdy w 1973 r. ruszyła budowa gmachu Opery, był przez wiele lat inwestorem bezpośrednim tego przedsięwzięcia. W 1962 r. przy pomocy sprowadzonego z Krakowa Stanisława Gałońskiego założył „Capellę Bydgostiensis pro Musica Antiqua” - jedną z czołowych polskich orkiestr kameralnych specjalizujących się w muzyce dawnej. W 1963 r. zainaugurował Festiwale Muzyki Polskiej, przekształcone kilka lat później w Bydgoskie Festiwale Muzyczne, a w 1966 r. - międzynarodowe festiwale i kongresy muzykologiczne Musica Antiqua Europae Orientalis, które stały się imprezą rozpoznawalną w Europie i przyczyniły się do wzrostu znajomości i popularności muzyki krajów Europy Środkowo-Wschodniej na świecie.

W końcu lat 60. przyczynił się do budowy i otwarcia nowego gmachu Biura Wystaw Artystycznych (1970). Odegrał decydującą rolę w uruchomieniu w 1974 r. filii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, która po kilku latach przekształciła się w samodzielną Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

            Możemy śmiało powiedzieć, że Andrzej Szwalbe to postać inspirująca. Do czego zainspirował nas? Uczestnicy projektu stanęli przed niełatwym zadaniem, stworzenia wiersza, dobrze jeśli byłby rymowany tematem jego miał być Andrzeja Szwalbego spacer po Bydgoszczy. Zadanie wymagające, a jednak uczestnicy konkursu literackiego sprostali zadaniu brawurowo. Kolejnym krokiem było stworzenie scenariusza teatralnego na bazie nadesłanych tekstów. Grupa malarska natomiast oddała się próbie namalowania dzieł ilustrujących wizje artystyczne Andrzeja Szwalbego.  Ukoronowaniem działań twórczych było nagranie teledysku do piosenki skomponowanej na cześć naszego bydgoskiego bohatera. Ale to nie wszystko: patronem naszego tegorocznego wyjazdu był również Mikołaj Kopernik, postać, której przedstawiać nie trzeba. Ale już zadanie, by opowiedzieć o Nim inaczej, niż dotychczas…. Kreatywnie, przebijając się przez skorupę historii i patosu….można powierzyć Arkowiczom, którzy o Wieszczu opowiadali za pomocą tańca! Grupa taneczna przedstawiła dwa układy taneczne: jeden nawiązujący do epoki, w której żył Mikołaj Kopernik, drugi współczesny. Zatem możemy śmiało powiedzieć, że aktywność twórcza Uczestników miewa się dobrze a nawet rozkwita!

             

Fot. Hanna Kaup, www.e-gorzowska.pl 

Alibaba and dziennikarz

 Mikołaj Iwonka P. Basia

 Pani Basia i chłopaki

 

Arka pod ścianą

 

Taniec w spódnicach żółtych

 

Mamy profil na Facebooku

1,5 % dla Funkcji Arka

Przekaż nam 1,5%
ze swojego rozliczenia
podatkowego.

Pomóż Nam Pomagać...

logo oppNasza Fundacja to organizacja
pożytku publicznego.

KRS: 0000294020 

 

1 5 3x2

   Czytaj więcej...

Poradnictwo psychologiczne

Fundacja Arka zaprasza osoby niepełnosprawne do skorzystania z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego

 Czytaj więcej...

pefron logo

"Coś więcej niż tolerancja"

Spotkanie w Inowrocławiu

Czytaj więcej...

Spotkanie z Mistrzem

Drodzy Arkowicze!

Jest już dostępna płyta z tegorocznego spotkania w Pieczyskach. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Fundacją. tel. 52 322 56 70

spotkanie 2014

Impresje Sercem Malowane

-otwarte warsztaty malarskie dla niepełnosprawnych mieszkańców województwa Kujawsko Pomorskiego zorganizowane w ramach projektu Ptuj. Sztuka drogą do samodzielności

Czytaj więcej...

ARka na pięciolini

-otwarte warsztaty muzyczne dla niepełnosprawnych mieszkańców województwa Kujawsko Pomorskiego pt

„ARka na pięciolini”

zorganizowane w ramach projektu

„Sztuka droga do samodzielności„

Czytaj więcej...

Śpiewaj i tańcz dla zdrowia

Zapraszamy niepełnosprawnych mieszkańców Bydgoszczy do udziału w projekcie fundacji  Śpiewaj i tańcz dla zdrowia w ramach, którego odbędą się warsztaty muzyczne, które poprowadzi aktorka scen musicalowych Ludmiła Małecka oraz warsztaty taneczne, które po raz kolejny poprowadzi Barbara Olszewska.

Czytaj więcej...

Polecamy

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 127

Wczoraj 457

W tym tygodniu 1640

W tym miesiącu 2599

Wszystkie wizyty 1238968

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu